Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

FOTO Najznámejších hlásateliek aké Slovensko malo: Na tieto stálice sa nemôže zabudnúť

Prvé slovenské hlásateľky
Prvé slovenské hlásateľky
Zdroj: archív RTVS
26.12.2016 09:55

BRATISLAVA - Ženy sa im chceli podobať, muži ich tajne milovali. Pripomenuli sme si najdôležitejšie dámy slovenských obrazoviek. Každá má svoj životný príbeh, no všetky majú jedno spoločné, stali sa z nich hlásateľky. Neskúsené ženy, ktoré začínali od nuly si svojou profesionalitou získali obdiv mnohých divákov.


Hilda Michalíková

Nezabudnuteľnou sa stala práve táto dáma. Hlas herečky Hildy Michalíkovej sa ako prvý ozval z vysielania z bratislavského štúdia v novembri 1956, kedy sa všetko začalo. Vyhrala konkurz a prešla si tŕnistou cestou nepoznaného. Aj napriek krátkej kariére hlásateľky si získala veľkú popularitu. 

FOTO Najznámejších hlásateliek aké
Zdroj: archív RTVS

Dana Hermannová

Televízna kariéra tejto dámy začala v 50. - tych rokoch. Vtedy 20 – ročné žieňa sa spolupodieľalo na príprave relácie Šport pre mládež, niekoľko rokov potom pôsobila ako hlásateľka. V roku 1966 prešla do spravodajstva. Zlomovým okamihom v jej kariére bol august 1968. Informovala vtedy divákov o príchode vojsk a o dianí po obsadení televízie vojakmi. Nasledujúce dni za pomoci odvážneho štábu hlásila nové informácie z rôznych utajovaných miest. Tým si zaručila okamžité prepustenie, s odôvodnením, že je hrozbou pre televíziu. Stále krásna a pôvabná dáma sa tak zapísala do pamäte mnohých Slovákov. 

FOTO Najznámejších hlásateliek aké
Zdroj: archív RTVS

Blažena Kočtúchová

Ľudia ju najprv poznali vďaka jej hlasu. Do televízie sa totiž dostala po tom, čo vymenila rozhlasovú prácu za tú pred kamerou. Môže sa pýšiť tým, že sa ako prvá stala internou hlásateľkou bratislavského štúdia. Bola súčasťou rôznych náučných a publicistických programov. Pod svoje krídla si okrem iných hlásateliek vzala aj Noru Beňačkovú. 

FOTO Najznámejších hlásateliek aké
Zdroj: archív RTVS

Nora Beňačková

Nezabudnuteľná hlásateľka ostáva neodmysliteľnou súčasťou televíznej obrazovky. Inak to ani nejde. Tejto stálici totiž žiarila televízna hviezda dlhých 40 rokov. Na televíznej obrazovke skončila skôr ako boli hlásateľské posty zrušené. Dáma, ktorá vychovala niekoľko generácií mladých hlásateľov začínala v relácii Televízna liga mladých v období, keď ešte navštevovala konzervatórium. V roku 2004 oficiálne ukončila spoluprácu s vtedajšou STV. 

FOTO Najznámejších hlásateliek aké
Zdroj: archív RTVS

Ada Straková

Začínala ako hlásateľka v roku 1970 po tom, ako spomedzi 120 kandidátok vyšla z konkurzu ako víťazka. Špičková hlásateľka. Na televíznych obrazovkách mohli obľúbenú hlásateľku diváci vidieť iba do roku 1996. Nešlo o jej dobrovoľný odchod. Zo dňa na deň ju z televízie vyhodili a ona sa presťahovala s rodinou do Prahy, kde žije dodnes. Nádherná žena, ktorá svojím výzorom dokazuje staré známe: "Vek je len číslo."

FOTO Najznámejších hlásateliek aké
Zdroj: archív RTVS

Alena Heribanová

Moderátorka, ktorej televízna hviezda stále žiari. Od svojich bývalých kolegýň bola o niečo mladšia, no aj ona si užila dlhých 23 rokov na poste hlásateľky. Do televízie sa dostala rovnako aj jej v tej dobe už skúsenejšie kolegyne, konkurzom v roku 1979. Tútorkou sa jej stala Nora Beňačková, ku ktorej mladá Alena prechovávala obdiv. Počas jej kariéry si vyslúžila niekoľko ocenení. Aj dnes je stále verná svojím priaznivcom, ku ktorým sa prihovára zo svojej relácie s názvom Anjeli strážni. 

FOTO Najznámejších hlásateliek aké
Zdroj: archív RTVS


Galéria

Prvé slovenské hlásateľky

Nástroje k článkuZDROJ: de
FOTO: Archív RTVS

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články