°C

Streda, 25. november 2020. Meniny má Katarína, zajtra Kornel.

Rozuzlenie záhady najznámejšieho pračloveka: Dôvody tragickej smrti Lucy odhalené!

Zdroj: Foto: SITA
31.08.2016 16:00

HOUSTON - V roku 1974 bola usporiadaná výprava do Etiópie s cieľom nájsť skameneliny dávnych ľudských príbuzných. Túto expedíciu v tom čase viedol paleoantropológ Donald C. Johanson. Cesta bola úspešná a doktor Johanson so svojimi kolegami našli stovky kostrových úlomkov.


Z nájdených skamenelín sa ukázalo, že pochádzajú z jedinej osoby, a to konkrétne zo ženy, ktorej výška sa odhaduje ani nie na meter. Podľa zistení žila pred 3,2 miliónmi rokov. Vedci tento druh nazvali Australopithecus afarensis, a skelet bol pomenovaný Lucy. 
Rozuzlenie záhady najznámejšieho pračloveka:
Zdroj: Foto: SITA
O štyri desaťročia neskôr Lucy zostáva jedným z najznámejších objavov paleontológie. Dôvod je jednoduchý. Nájsť už len jedinú kosť patriacu tomuto veku je veľký dôvod na oslavu, nájsť ale niekoľko kostí z celkovej kostry odhaľuje obrovské tajomstvo o Lucy a zároveň aj o ľudskej evolúcii všeobecne. 
 
Rozuzlenie záhady najznámejšieho pračloveka:
Zdroj: Foto: Thinkstock
Záhadou ale ostáva samotná smrť Lucy. Na základe získaných kostí vedci priši k záveru, že Lucy s najväčšou pravdepodobnosťou zomrela po páde zo stromu. Ak by to bola pravda, objav by mohol priniesť dôležité vodítko k tomu, ako sa naši predkovia vyvinuli z opíc na dvojnohých ľudí. Tieto štúdie ale rozdeľujú odborníkov do dvoch skupín. Niektorí výskumníci výskum pochvaľujú, zatiaľ čo iní, vrátane Johansona, ho spochybňujú. 
 
Kostra Lucy je za normálnych okolností umiestnená v Národnom múzeu Etiópia. Najnovšie štúdie vznikli na základe usporiadaného turné po Spojených štátoch v roku 2007. Po konci tejto šou, Lucy strávila 10 dní v Houston Museum of Natural Science, kde boli jej kosti poskladané pomocou CT skeneru. 
 
Rozuzlenie záhady najznámejšieho pračloveka:
Zdroj: Foto: SITA
John Kappelman, univerzitný paleoantropológ sa vyjadril o skúmaní: "Rozhodli sme sa, že budeme skúmať každý kúsok Lucy. A to hlavne z dôvodu, že sa nám už nemusí naskytnúť takáto možnosť." Od momentu odhodlania skúmať pozostatky doktor Kappelman a jeho kolegovia starostlivo zmenili snímky do trojrozmerných modelov. Dávajú dohromady virtuálne fragmenty, na základe ktorých získavajú presnejšiu predstavu o pôvodných tvaroch. 
 
Rozuzlenie záhady najznámejšieho pračloveka:
Zdroj: Foto: SITA
V decembri minulého roka, si Kappelman všimol záhadný zlom v Lucyinej pravej hornej časti paže. Prostredníctvom časopisov venovaným chirurgii prišli na možnosť, že ide o tzv. tlakovú zlomeninu, pri ktorej sila tlačí dole na kosť. 
 
Práve táto záhada zaujala Kappelmana. Čo mohlo spôsobiť tak kompresívnu zlomeninu? "To nie je niečo, čo sa stane, pri zakopnutí a následnom páde," povedal. Doktor vytlačil trojrozmerný model ramena Lucy v ľudskej veľkosti a odniesol ho Stephenovi Pearceovi, ortopedickému chirurgovi v Austine. Doktor Pearce potvrdil, že ide o tlakovú zlomeninu, v čom sa zhodli aj ostatní ortopedickí chirurgovia.
 
Rozuzlenie záhady najznámejšieho pračloveka:
Zdroj: Foto: SITA
Kappelman sa so svojimi kolegami rozhodol skontrolovať všetky zlomeniny objavené na kostiach Lucy. Okrem virtuálnych modelov používal pôvodné skameneliny pochádzajúce z Etiópie. Našiel viacero takých momentov na kostiach, ktoré potvrdzovali predpokladaný pád. Okrem tlakových zlomenín ale našiel aj čiastočné zlomeniny, ktoré sú špecifické tým, že vznikne trhlina iba na jednej strane. Potvrdil, že k obom druhom zlomením môže prísť počas pádu. 
 
Lucy utrpela zlomeniny od členkov až ku brade. To vedcom napovedá, že padla nohami napred a následne padla dopredu. V nádeji, že sa ochráni, natiahla ruky vpred. "To nám naznačuje, že pri páde bola pri vedomí," povedal Dr. Kappelman. Ak by to tak aj bolo, a Lucy vnímala pád, dlho to však netrvalo. Utrpel zlomeninu hrudníka, ktorá napovedá, že následne prišlo k vážnemu poraneniu vnútorných orgánov, ktoré ju zabili. 
 
Rozuzlenie záhady najznámejšieho pračloveka:
Zdroj: Foto: SITA
Kappelman so svojimi kolegami prišli k záveru, že išlo o pád zo stromu. Zakladajú túto teóriu na výsledkoch geológov, ktorí určili prostredie, v ktorom Lucy žila.
 
Viacerí odborníci sa stotožňovali s teóriou, na ktorú pri svojom výskume prišiel Kappelman. William L. Jungers, paleoantropológ na Stony Brook University ho označil za: "Provokatívny, ale vierohodný scenár." Na opačnej strane lode, sú odborníci, ktorí sa nestotožňujú s vysvetleniami, ktoré sú uvádzané ako najpravdepodobnejšie. Johanson povedal, že je oveľa pravdepodobnejšie, že k zlomeninám prišlo dlho po jej smrti. A to tlakom piesku, pod ktorým bola pochovaná. "Je nepravdepodobné, že spadla zo stromu," vysvetlil svoje presvedčenie Johanson. 
 
Rozuzlenie záhady najznámejšieho pračloveka:
Zdroj: Foto: Thinkstock
Názorov je mnoho, niektorí považujú Lucy za opicu, iní o nej hovoria ako o niečom vyspelejšom. Jej stavba tela, ploché nohy a ďalšie vlastnosti naznačujú, že mala všetko potrebné pre chôdzu po zemi. Preto sa dá pochybovať o tom, či dokázala liezť tak šikovne po stromoch ako jej predchodcovia.
 
Kappelman získal povolenie od etiópskej vlády na zverejnenie získaných informácií o kostiach a dúfa, že všetci jeho kritici budú pri kontrole pozorní. Rovnako tak aj vedci a študenti budú mať možnosť stiahnuť si trojrozmerné vizualizácie, či dokonca vytlačiť odliatky kostí patriacich Lucy v 3D podobe. "Som rád, že možnosť 3D nahliadnutia je možné. Ľudia môžu plne zhodnotiť našu prácu a hypotézu," zakončil Kappelman. 
 


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: de
FOTO: thinkstock.com, SITA
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články