Legenda Loch Ness ožíva: V Škótsku našli pozostatky prastarého monštra na FOTO! | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Legenda Loch Ness ožíva: V Škótsku našli pozostatky prastarého monštra na FOTO!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: YouTube
12.01.2015 13:00

EDINBURGH - Paleontológovia objavili pozostatky 170 miliónov rokov starého morského plaza, o ktorom hovoria ako o bratrancovi Nessie. Jeho dĺžka bola viac ako štyri metre, podobal sa na delfína a v škótskych vodách žil v období jury.


Pozorovania morskej príšery Nessie siahajú až do šiesteho storočia a dodnes jej pozorovania nesú nádych niečoho mysteriózneho. Existenciu Nessie sa jednoznačne nepodarilo dokázať, ale zdá sa, že dno jazera predsa len ukrýva mnohé tajomstvá.

Tvor, ktorého fosílie paleontológovia našli, žil pred 170 miliónmi rokov v škótskej oblasti  Isle of Skye a bol identifikovaný ako nový druh ichtyosaura. Vyzeral ako veľký prehistorický delfín a vedci o ňom hovoria ako o príbuznom Nessie.

Dearcmhara shawcrossi
Legenda Loch Ness ožíva:
Zdroj: YouTube

Tím odborníkov na čele s univerzitou v Edinburghu a ďalšími škótskymi inštitúciami, skúmali lebku, zuby, stavce a ramennú kosť morského tvora, ktoré odokryli na ostrove Isle of Skye. Množstvo fosílií podľa vedcov pochádza z ichtyosaura, vrátane doposiaľ neznámeho druhu dinosaura, ktorého vedci nazývajú dearcmhara shawcrossi. Slovo „dearcmhara“ v gaelčine znamená morská jašterica a pomenovanie „shawcrossi“ zvolili na počesť amatérskeho lovca fosílií Briana Shawcrossa, ktorý pozostatky tvora našiel v zálive v roku 1959. Pevnina, ktorá odhalila vzácny nález, bola v čase jurského obdobia pod vodou. Vedúci výskumu, doktor Steve Brusatte z Edinburghskej univerzity, vysvetli, že „v čase dinosaurov škótske vody brázdili obrovské plazy veľké ako motorové člny“.

Je ichtyosaurus bratrancom Nessie?
Legenda Loch Ness ožíva:
Zdroj: YouTube

Nájdené fosílie sú veľmi zriedkavé a podľa Brusatta bol „nový druh, ktorý je jednoznačne škótsky, objavený až teraz. Bez štedrosti zberateľa, ktorý kosti získal a daroval múzeu, by sme nikdy netušili, že toto úžasné zviera existovalo,“ dodal vedec a upozornil, že objav by mohol poskytnúť cenné poznatky o tom, ako sa vyvíjali morské plazy, informoval Daily Mail.

Fosílie z Isle of Skye
Legenda Loch Ness ožíva:
Zdroj: YouTube


Galéria

Ilustračné foto Dearcmhara shawcrossi Je ichtyosaurus bratrancom Nessie? Fosílie prastarého dinosaura

Nástroje k článkuZDROJ: zh
FOTO: Youtube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články