Zázrak v púšti: V Saudskej Arábii vyrastie supermoderné metro zo zlata! | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Zázrak v púšti: V Saudskej Arábii vyrastie supermoderné metro zo zlata!

Metro bude mať zlatý nádych
Metro bude mať zlatý nádych
Zdroj: timesofnews.co
09.08.2013 00:02

RIJÁD - Metropola Saudskej Arábie bude onedlho ešte luxusnejšia než doteraz. Má v nej totiž vyrásť megalomanský dopravný systém, ktorého dominantou bude supermoderné metro. Všade sa to bude lesknúť od zlata a mramoru, až z toho človeka budú oči bolieť.


Vaše tipy

Ambiciózny projekt, tzv. "Zázrak v púšti" za 22 miliárd dolárov (cca 17 miliárd eur), predstavil verejnosti koncom júla princ Khaled bin Bandar. Jeho cieľom je stať sa najväčším budovaným systémom verejnej dopravy na svete. Prispieť má k tomu metro, aké sme ešte nevideli. Podzemné rýchloželeznice v ostatných krajinách možno len ťažko nazvať luxusnými, to rijádske sa však tak bude volať právom. Jedným zo stavebných materiálov bude totiž aj zlato a mramor.

Zázrak v púšti: V
Zdroj: timesofnews.co
Zázrak v púšti: V
Zdroj: timesofnews.co

Kontrakt na výstavbu metra rozdelila Saudská Arábia medzi tri zahraničné konzorciá. Metro navrhli poprední francúzski architekti. Cestujúcich vrátane šejkov budú voziť plne automatizované vlaky od spoločnosti Alstom, a to bez vodiča. Vozne budú podľa stupňa luxusu rozdelené do troch tried.

Zázrak v púšti: V
Zdroj: railway-technology.com

Najväčšiu zákazku získalo konzorcium vedené americkým stavebným gigantom Bechtel Corp, ktoré vybuduje dve linky za 9,45 miliardy dolárov. Na dobudovaní zvyšných trás sa budú podieľať firmy ako Fomento de Construcciones y Contratas, Ansaldo, Siemens, Samsung či Bombardier.

Dopravný systém, ktorého začiatok výstavby je naplánovaný na prvý štvrťrok 2014, počíta so šiestimi trasami v celkovej dĺžke 176 kilometrov. Podzemné i nadzemné trasy s počtom 96 staníc prepoja hlavné finančné, obytné a univerzitné štvrte mesta a jedna z nich povedie až na medzinárodné letisko King Khaled.

Zázrak v púšti: V
Zdroj: timesofnews.co

"Toto metro zmení tvár Rijádu. Snívame o ňom už veľmi dlho a som veľmi rád, že sa konečne zmení na realitu," povedal princ Khaled pre portál arabnews.com.


Galéria

Metro bude mať zlatý

Nástroje k článkuZDROJ: np
FOTO: timesofnews.com, railway-technology.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články