Po pretrhnutí hrádze 25 mŕtvych a tisíce evakuovaných | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Po pretrhnutí hrádze 25 mŕtvych a tisíce evakuovaných

Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.03.2010 19:42

ALMATY/TALDYKORGAN - Najmenej 25 ľudí prišlo o život a tisíce ďalších museli v piatok evakuovať v Kazachstane po tom, ako sa po silných dažďoch voda preliala cez okraj hrádze a následne pretrhla hrádzu na druhej priehrade, čo spôsobilo rozsiahle záplavy.


Informovalo o tom kazašské ministerstvo pre mimoriadne situácie. Záplavové vody z riek posilnených neobvykle silným snežením v zime a skorou jarou pretiekli cez hrádzu priehrady v južnom Aksuskom okrese a pretrhli druhú v susednom Karataľskom okrese.

"Podľa posledných potvrdených správ počet mŕtvych je 25," uviedol hovorca regionálnej vlády v Almatinskej oblasti Iljas Bijakhmetov. Záplavy zasiahli viac ako 2 500 ľudí, povedal hovorca s tým, že voda zničila 60 domov.

Premiér Kazachstanu Karim Masimov pricestoval do postihnutej oblasti, aby preskúmal spôsobené škody. Na mieste nehody pracuje 300 záchranárov. Podľa Bijakhmetova by počet obetí mohol ešte stúpnuť. Úrady začali vyšetrovať príčiny nehody.

Po tom, ako sa voda preliala cez okraj prvej hrádze, úplne pretrhla hrádzu druhú a úrady museli preto z najbližšej dediny evakuovať 820 ľudí. Záplavy spôsobili tiež zrútenie mostu na hlavnej ceste spájajúcej Almaty so severom krajiny. Cestu museli uzavrieť.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články