Štvrtok18. júl 2024, meniny má Kamila, zajtra Šarlota, Dušana

Na rokovania do Izraela a Libanonu pricestoval emisár americkej vlády

Joe Biden a Amos Hochstein
Joe Biden a Amos Hochstein (Zdroj: SITA)

TEL AVIV/BEJRÚT - Emisár americkej administratívy Amos Hochstein pricestoval v pondelok do Izraela na rokovania zamerané na odvrátenie prehlbujúceho sa konfliktu medzi židovským štátom a libanonskou militantnou skupinou Hizballáh.

Ako uviedol spravodajský web The Times of Israel, Hochstein venoval mesiace prevažne zákulisnej diplomacii v snahe upokojiť napätie medzi Izraelom a Hizballáhom. Od začiatku vojny v palestínskom Pásme Gazy v októbri 2023 totiž dochádza k stupňovaniu prestreliek na oboch stranách tzv. modrej línie medzi Izraelom a Libanonom a z pohraničnej oblasti boli vysídlené desiatky tisíc civilistov.

archívne video

Počas operácií v Chán Júnise našli vojaci desiatky granátov a výbušnín používaných na streľbu z dronov (Zdroj: X/IDF)

Hochstein sa v pondelok stretne s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a ministrom obrany Joavom Galantom a následne odletí do Libanonu. Osobitná koordinátorka OSN pre Libanon Jeanine Hennis-Plasschaertová a šéf mierových síl OSN v Libanone Aroldo Lázaro cez víkend v spoločnom vyhlásení uviedli, že sú hlboko znepokojení eskaláciou pozdĺž libanonskej hranice. Takisto sa obávajú, že by mohla prerásť do vojny.

Obavy z vážnej eskalácie

Aj v USA a ďalších krajinách narastajú obavy z rizika vážnej eskalácie medzi oboma stranami. Izrael totiž minulý týždeň zabil vplyvného veliteľa Hizballáhu Sámího Abdalláha, známeho aj pod prezývkou abú Tálib. Hizballáh reagoval vypálením stoviek rakiet a bezpilotných lietadiel na sever Izraela. Išlo o najintenzívnejšiu paľbu Hizballáhu od 8. októbra minulého roka, ktorou prejavuje podporu hnutiu Hamas v Pásme Gazy.

Intenzita cezhraničných prestreliek sa výrazne znížila v nedeľu, keď moslimovia začali sláviť sviatok obetovania - íd al-adhá. Izrael chce svojím vojenským a diplomatickým tlakom dosiahnuť, aby sa Hizballáh opäť stiahol za rieku Lítání, ako mu to nariaďuje rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN z roku 2006, ktorá vyzýva na úplné zastavenie bojov medzi oboma stranami, konštatovala agentúra DPA.

Viac o téme: USAIzraelLibanonEmisár
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu