Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Desiatky ľudí sa zranili pri zásahu polície na protivládnom proteste

Protesty v uliciach Jerevanu
Protesty v uliciach Jerevanu (Zdroj: SITA/AP Photo/Dmitri Lovetsky)

JEREVAN - Desiatky demonštrantov utrpeli v stredu zranenia v arménskom hlavnom meste Jerevan po tom, čo polícia na proteste za odstúpenie premiéra Nikolu Pašinjana pred parlamentom použila omračujúce granáty. Polícia tiež zadržala 86 osôb. Informujeme podľa správy agentúry AFP.

Niekoľko tisíc demonštrantov sa zišlo pred parlamentom, kde premiér Pašinjan odpovedal na otázky poslancov. Žiadali odstúpenie premiéra v súvislosti s postúpením niektorých pohraničných území Azerbajdžanu. Niektorí z protestujúcich sa snažili preraziť policajný kordón. Polícia na potlačenie davu následne použila omračujúce granáty. Za neuposlúchnutie pokynov polície bolo zadržaných 86 osôb, informovalo arménske ministerstvo vnútra. Podľa AFP desiatky demonštrantov utrpeli zranenia a boli prevezení do nemocníc. Medzi zranenými je aj šesť príslušníkov polície.

Odsúdili vrátenie dedín Azerbajčanu

Minulý mesiac Arménsko vrátilo Azerbajdžanu štyri pohraničné dediny, ktoré zabralo pred zhruba 30 rokmi. Pašinjan popustenie území obhajoval ako krok zameraný na zabezpečenie mieru s Baku. Líder protestov arcibiskup Bagrat Galstanjan predtým avizoval, že tento protest bude rozhodujúci v snahách zosadiť Pašinjana. V príhovore k davu odsúdil vrátanie dedín Azerbajdžanu ako nezákonné a Pašinjana obvinil z "jednostranných a ponižujúcich ústupkov".

Jerevan je pripravený podpísať mierovú dohodu s Baku

Galstanjan dočasne odstúpil z úradu arcibiskupa, aby sa mohol uchádzať o post predsedu vlády napriek tomu, že nemôže zastávať túto funkciu vzhľadom na svoje dvojaké občianstvo - arménske a kanadské. Pašinjan v stredu v prejave k poslancom zopakoval, že Jerevan je pripravený podpísať mierovú dohodu s Baku "v priebehu mesiaca". Azerbajdžan vlani znovu získal región Náhorný Karabach po tom, čo ho tri desaťročia ovládali arménski separatisti.

Viac o téme: ZásahPolícia Protivládny protest
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu