Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Štáty WHO nepozvú Taiwan na výročné zhromaždenie organizácie

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

ŽENEVA - Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v pondelok rozhodli nepozvať Taiwan na výročné zhromaždenie tohto zoskupenia po tom, čo na tejto krok vyzvala Čína.

Taiwan nie je členom väčšiny medzinárodných organizácií v dôsledku odporu Číny, ktorá tento demokratický ostrov považuje za svoje územie.Taiwan sa na Svetovom zdravotníckom zhromaždení (WHA) zúčastňoval ako pozorovateľ od roku 2009 do roku 2016 za administratívy vtedajšieho prezidenta Ma Jing-ťioua, ktorý s Čínou podpísal významné dohody v oblasti obchodu a cestovného ruchu.

Štáty WHO nepozvú Taiwan
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: TASR/AP Photo/Anja Niedringhaus, File)

Peking však začal účasť Taiwanu na zhromaždení blokovať v roku 2017 po tom, čo do úradu nastúpila prezidentka Cchaj Jing-wen. Tá odmietla prijať pozíciu Pekingu, že Čína i Taiwan sú súčasťou "jednej Číny", pripomína Reuters.Stály predstaviteľ Číny pri OSN Čchen Sü uviedol, že neexistuje politický základ účasti Taiwanu na WHA, a taiwanských predstaviteľov obvinil z úmyselnej politizácie zdravotníckej otázky.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia napriek tomu, že tento ostrov má od roku 1949 nezávislú vládu. Peking opakovane deklaruje, že jedného dňa demokratický Taiwan ovládne, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčil ani použitie vojenskej sily.

Viac o téme: WHOTaiwanVýročné zhromaždenie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu