Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

Bidenova administratíva nemôže podporiť izraelskú ofenzívu do Rafahu, uviedol minister Blinken

Anthony Blinken
Anthony Blinken (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v piatok zopakoval, že administratíva prezidenta Joea Bidena "nemôže podporiť" veľkú vojenskú operáciu izraelskej armády v meste Rafah v palestínskom Pásme Gazy.

Podľa správy zverejnenej na webe denníka The Times of Israel (TOI) Blinken vyhlásil, že je nevyhnutné nájsť spôsobom, ktorým by sa ľudia v Rafahu mohli vyhnúť akémukoľvek konfliktu. Označil to za "monumentálnu úlohu", pre ktorú podľa jeho slov "ešte nemáme plán". Na tlačovej konferencii počas summitu G7 v Taliansku Blinken dodal, že pre týchto ľudí - obyvateľov Rafahu i presídlencov z iných častí Pásma Gazy - treba zabezpečiť aj humanitárnu pomoc.

USA podporujú cieľ Izraela

Upozornil, že aj keď sa väčšine ľudí podarí odísť z Rafahu do bezpečia, v meste aj tak zostane časť civilného obyvateľstva, pre ktoré bude mať veľká vojenská operácia "hrozné následky". Blinken potvrdil, že USA podporujú cieľ Izraela, ktorým je zabezpečiť, aby Pásmo Gazy už nemohlo byť ovládané palestínskym radikálnym hnutím Hamas, pričom nielen z dôvodu teroristického vpádu jeho kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023, ale aj pre útoky a iné škody napáchané v Izraeli už pred týmto dátumom.

Stále bude prebiehať diskusia

Blinken dodal, že Hamas dal jasne najavo, že jeho konanie nemá nič spoločné s palestínskym ľudom, ale súvisí s jeho hlavným cieľom, ktorým je zničenie Izraela. Spojené štáty sú však podľa Blinkena presvedčené o tom, že Izrael môže dosiahnuť svoje ciele týkajúce sa Hamasu aj bez totálnej invázie do Rafahu. Dodal s tým, že predstavitelia USA a Izraela budú pokračovať v diskusii na túto tému.

Šéf americkej diplomacie doplnil, že USA chcú vidieť rýchlu implementáciu záväzkov Izraela v oblasti humanitárnej pomoci: viac otvorených hraničných priechodov, rýchlejšie riešenie prípadných konfliktov a lepšie rozdelenie pomoci všetkým, ktorí ju potrebujú. Ocenil, že za posledných pár týždňoch boli podniknuté v tomto smere pozitívne kroky. Dodal však: "Chceme vidieť trvalé výsledky." Toto Blinkenovo vyjadrenie prišlo deň po tom, ako sa predstavitelia USA a Izraela opäť stretli, aby prediskutovali plány izraelskej armády v súvislosti s mestom Rafah na juhu Pásma Gazy.

Viac o téme: IzraelJoe BidenAntony Blinken
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu