Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

Jourová bude v eurokomisii dočasne zodpovedať aj za politiku spravodlivosti: Preberá rezort po Reyndersovi

Věra Jourová - podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Zobraziť galériu (2)
Věra Jourová - podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť (Zdroj: SITA (John Thys/Pool Photo via AP))

BRUSEL - Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) a eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v pondelok oznámila, že dočasne preberá rezort spravodlivosti po doterajšom belgickom eurokomisárovi Didierovi Reyndersovi.

Česká eurokomisárka nahradí vo funkcii Reyndersa, ktorý je považovaný za favorita v súboji o funkciu generálneho tajomníka 46-člennej Rady Európy (RE)."Ďakujem predsedníčke (EK) Ursule von der Leyenovej za to, že mi dočasne zverila portfólio spravodlivosti. Som pripravená pokračovať v dobrej práci komisára Reyndersa a prajem mu veľa šťastia," uviedla Jourová na sociálnej sieti X.

Jej poverenie agendou spravodlivosti – aspoň dovtedy, kým Belgicko neohlási nového nominanta do kolégia komisárov –, nie je prekvapivé, lebo Jourová v rokoch 2014 až 2019 zastávala post eurokomisárky pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovností pohlaví."Ďakujem Věre Jourovej za prevzatie justičného portfólia. Tieto súbory budú v dobrých rukách," uviedol Reynders rovnako na sieti X po oznámení exekutívy EÚ o presune jeho bývalej pracovnej agendy.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy pristúpi k voľbe generálneho tajomníka RE na júnovej schôdzi (24. – 28. júna), ten sa následne ujme funkcie 18. septembra 2024. Súčasnou generálnou tajomníčkou Rady Európy je chorvátska politička Marija Pejčinovičová Buričová, ktorá začala svoj päťročný mandát v roku 2019. Jej vtedajším neúspešným súperom bol Reynders.

Věra Jourová
Zobraziť galériu (2)
Věra Jourová  (Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo)

Viac o téme: SpravodlivosťEurokomisiaVěra JourováPolitika
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu