Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Bieloruský líder Lukašensko v Pekingu ocenil spoľahlivé partnerstvo s Čínou

Alexander Lukašenko Zobraziť galériu (2)
Alexander Lukašenko (Zdroj: SITA/AP Photo/Rafiq Maqbool)

PEKING - Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok v Pekingu na rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom ocenil priateľské vzťahy medzi oboma štátmi. Vyhlásil, že Bielorusko bolo vždy spoľahlivým partnerom Číny a zostane ním aj naďalej.

Ako informovala agentúra AFP, Lukašenko je na svojej druhej tohtoročnej návšteve v Pekingu. Do Číny pricestoval v nedeľu a zotrvá tam najmenej dva dni, počas ktorých by s čínskymi partnermi mali rokovať o mnohých otázkach vrátane "obchodu, ekonomiky, investícií a medzinárodnej spolupráce".

V pondelok na schôdzke so Si Ťin-pchingom Lukašenko vyhlásil, že strategická spolupráca medzi Bieloruskom a Čínou je determinovaná "podobnosťou našich ideológií a samotnou logikou medzinárodných udalostí a procesov, ktoré dnes prebiehajú""Už dávno sme sa rozhodli, že budeme spolupracovať a žiť v priateľstve s Čínou," vyhlásil Lukašenko, pričom pripomenul, že priateľstvo Bieloruska s Čínou "má viac ako 30 rokov". "Nikdy sme z tejto cesty neodbočili ani doľava, ani doprava," zdôraznil bieloruský prezident počas prijatia u Siho.

Alexander Lukašenko
Zobraziť galériu (2)
Alexander Lukašenko  (Zdroj: SITA/AP Photo/Rafiq Maqbool)

Lukašenko naposledy zavítal do Číny vo februári. Šlo o cestu, ktorá vyvolala veľké dohady vzhľadom na inváziu ruskej armády na Ukrajinu. Peking túto ofenzívu doteraz verejne neodsúdil - napriek tlaku Spojených štátov a ďalších západných krajín. Bielorusko, ktoré sa - pokiaľ ide o politickú a finančnú podporu - vo veľkej miere spolieha na Rusko, bolo vo vojne proti Ukrajine použité ako predmostie pre vpád ruskej armády, a to už v úvodnej fáze invázie - vo februári 2022.

Viac o téme: ČínaBieloruskoPekingAlexander Lukašenko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu