Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Záplavy v Keni si už vyžiadali vyše 120 obetí: Viac ako 89-tisíc domácností muselo byť vysídlených

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: SITA/AP Photo/Brian Inganga)

NAIROBI - Počet obetí na životoch, ktoré si vyžiadali rozsiahle záplavy v Keni, sa takmer zdvojnásobil na vyše 120, informuje správa agentúry AFP. V dôsledku záplav je vysídlených vyše 89-tisíc domácností, ktoré sú teraz umiestnené vo viac ako 112 núdzových táboroch.

Keňa a krajiny takzvaného Afrického rohu, územia na východe tohto kontinentu, donedávna zápasili s najhorším suchom za posledné štyri desaťročia. Teraz ich trápia ničivé záplavy spojené s prírodným javom El Niňo. Kenský prezident William Ruto v pondelok zvolal krízové zasadanie vlády v súvislosti s katastrofickou situáciou v krajine a prisľúbil, že pre postihnuté oblasti vyčlení pomoc v hodnote miliónov dolárov.

Archívne video: Búrky dnes zaplavovali obec Beluj pri Banskej Štiavnici a Sebechleby pri Krupine

Búrky dnes zaplavovali obec Beluj pri Banskej Štiavnici a Sebechleby pri Krupine (Zdroj: TASR/Ján Krošlák)

Tamojšia vláda v sobotu informovala o 70 obetiach. Prezidentská kancelária vo vyhlásení po utorkovej mimoriadnej schôdzke uviedla, že o život prišlo ďalších 76 Keňanov a vyše 35-tisíc domácností muselo byť vysídlených.

"Abnormálne zrážky, ktoré sú dôsledkom javu El Niňo, viedli k rozsiahlym záplavám, ktoré bohužiaľ viedli k stratám na životoch, vysídleniu rodín, prepuknutiu chorôb, zničeniu infraštruktúry a majetku, ako aj k dlhodobým výpadkom elektrickej energie v Keni a mnohých častiach regiónu východnej Afriky," píše sa vo vyhlásení.

Záplavy v Keni si
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Brian Inganga)

Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca (MFČK/ČP) a Kenský Červený kríž predtým podali mimoriadnu žiadosť o dotáciu vo výške 20 miliónov amerických dolárov na boj proti prírodnej katastrofe.

Kenskí meteorológovia od septembra upozorňovali, že počas krátkeho obdobia dažďov, očakávaného od októbra do decembra, budú dažde silnejšie než obvykle. Prezident Ruto však tieto predpovede spochybňoval a tvrdil, že k ničivým záplavám nedôjde, za čo si vyslúžil tvrdú kritiku.

Viac o téme: ZáplavyPočasieObeteTragédieDomácnostiKeňaVysídlenie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu