Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Šéf IEA vyzval USA a Čínu, aby zanechali geopolitické rozpory v prospech klímy

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

NAIROBI - Šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol v pondelok vyzval Spojené štáty a Čínu, aby na tohtoročnej klimatickej konferencii COP28 zanechali vzájomné geopolitické a ekonomické spory v záujme boja proti globálnemu otepľovaniu. Informuje agentúra AFP.

"Veľmi dúfam, že na nadchádzajúcej konferencii COP28 USA a Čína, dvaja najväčší producenti emisií, odložia bokom svoje vzájomné napätia - geopolitické aj ekonomické," povedal Birol pre agentúru AFP na okraji africkom klimatickom summite v kenskej metropole Nairobi. "Keď sa pozriem na budúcnosť energetiky a klímy, tou najlepšou a najoptimistickejšou vecou je, že prím budú zohrávať čisté energie," skonštatoval šéf IEA.

Zároveň však kritizoval skutočnosť, že medzinárodné spoločenstvo dosahuje len pomalý pokrok na ceste k dosiahnutiu klimatických cieľov odsúhlasených v roku 2015 v Paríži. Birol ďalej vyjadril presvedčenie, že sa v poslednom období zostrili rozpory medzi svetovými mocnosťami, k čomu čiastočne prispela aj ruská invázia na Ukrajine. "Medzinárodná spolupráca medzi hlavnými svetovými hráčmi bude oveľa náročnejšia," konštatoval výkonný riaditeľ IEA. Ďalšia z veľkých konferencii OSN o zmene klímy - COP28 - sa bude konať v Dubaji od 30. novembra do 12. decembra.

Viac o téme: KlímaUSAČínaGeopolitika
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu