Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Taliansko zápasí s prudkým nárastom migrantov. Ide najmä o ľudí z Afriky a Balkánu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

RÍM - Talianske úrady čelia náporu migrantov prichádzajúcich zo severnej Afriky a Balkánu. Tamojší Červený kríž preto vyzval na väčšie medzinárodné úsilie v boji proti migračnému "chaosu". Správu sme prevzali z agentúry Reuters.

Na taliansky ostrov Lampedusa dorazilo cez víkend viac ako 4200 ľudí, uviedol šéf miestnej polície Emanuele Ricifari. Napriek týmto "rekordným číslam" majú podľa neho miestne úrady situáciu pod kontrolou. Menej optimistický bol starosta mesta Terst na pobreží Jadranského mora Roberto Dipiazza v rozhovore pre denník Corriere della Sera a upozornil na bezprecedentnú situáciu. "Problémy súvisiace s migrantmi riešim už od 90. rokov. Videl som už všetko, ale takéto niečo som si nevedel predstaviť. Mesto je v krízovej situácii," povedal.

Na území Bratislavy zadržala polícia ďalších nelegálnych migrantov (Zdroj: Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj)

Do Talianska prišlo viac ako 12-tisíc migrantov 

Talianske ministerstvo vnútra eviduje viac ako 107.500 ľudí, ktorí sa do krajiny tento rok dostali na člnoch. Vlani v tomto čase ich registrovali asi 53.000. Tento nárast bol čiastočne spôsobený nárastom počtu maloletých bez sprievodu. Od 1. januára ich prišlo do Talianska po mori viac ako 12.000. Prezident talianskeho Červeného kríža Rosario Valastro vyzval na "iný spôsob vítania (migrantov) a inú migračnú politiku". "Verím, že nielen Taliansko... ale celé európske a medzinárodné spoločenstvo bude schopné efektívne reagovať a nepodľahnúť chaosu," dodal.

Viac o téme: BojMigrantiTaliansko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu