Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Podľa gréckeho premiéra treba prijať viac opatrení v boji proti klimatickým zmenám: Dôvod je jasný

Grécko po lesných požiaroch Zobraziť galériu (3)
Grécko po lesných požiaroch (Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris)

ATÉNY - Grécko musí prijať viac opatrení na boj proti klimatickým zmenám, vyhlásil vo štvrtok tamojší premiér Kyriakos Mitsotakis v čase, keď jeho krajina zápasí so stovkami ničivých lesných požiarov. Informuje o tom správa z agentúry Reuters.

Podľa hasičského zboru aktuálne horí po celom Grécku vyše 500 požiarov, ktoré si vyžiadali už najmenej päť obetí. K šíreniu a vzniku nových požiarov napomáha vietor a horúčavy prevyšujúce 40 stupňov Celzia. 

Archívne video: Tisíce hektárov zhorených porastov na gréckom ostrove Evia

Tisíce hektárov zhorených porastov na gréckom ostrove Evia (Zdroj: FB/Roman Mikulec - minister vnútra SR)

Lesné požiare sú v Grécku v horúcom a suchom letnom období síce bežné, ale podľa vedcov ich rozsah a intenzitu ešte zhoršujú klimatické zmeny. Grécko preto musí podľa Mitsotakisa zreformovať svoju politiku prevencie a boja s požiarmi a spraviť viac pre zmiernenie dôsledkov klimatických zmien.

"Klimatická zmena môže byť realitou, nemôže však byť výhovorkou" pre ospravedlnenie nečinnosti, uviedol Mitsotakis na stretnutí s gréckou prezidentkou Katerine Sakellaropulosovou. "Naša krajina by mala prijať viac opatrení... aby bola pripravená zmierniť čo možno najviac účinky reality, ktorú už začíname pociťovať a ktorá môže mať dramatické účinky na mnoho rôznych aspektov našej ekonomiky a spoločenského života," uviedol Mitsotakis. 

Grécko po lesných požiaroch
Zobraziť galériu (3)
Grécko po lesných požiaroch  (Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris)

V dôsledku požiarov v pevninskom Grécku zhoreli v noci na štvrtok viaceré továrne a mnohí farmári boli nútení evakuovať svoj ohrozený dobytok. V stredu bolo tiež vo vidieckej oblasti nájdené telo 45-ročného pastiera. Ešte predtým úrady informovali o smrti ženy, ktorej telo našli v zhorenej dodávke.

Od stredy úrady nariaďujú evakuáciu niekoľkých požiarmi tvrdo zasiahnutých lokalít v Magnesii - pobrežnej oblasti ležiacej severne od Atén. Počas uplynulých desiatich dní utrpelo pri hasení požiarov zranenie 74 požiarnikov. Hasiči pritom varovali, že vysoké riziko vzniku požiarov hrozí aj vo štvrtok.

Grécko po lesných požiaroch
Zobraziť galériu (3)
Grécko po lesných požiaroch  (Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris)

V stredu večer ohrozovali plamene aj priemyselnú zónu mesta Volos. Ministerstvo práce vyzvalo ľudí pracujúcich v tejto oblasti, aby vo štvrtok prerušili svoju pracovnú činnosť. Požiar v meste Kymi na ostrove Eubója, kde pri hasení požiaru zahynuli v utorok dvaja piloti lietadla, sa podarilo dostať pod kontrolu, podobne ako opätovne vznietené požiare na severe ostrova Korfu. Hasiči stále bojujú s plameňmi v ťažko dostupnej horskej oblasti aj na ostrove Rodos, odkiaľ počas víkendu museli evakuovať vyše 20-tisíc obyvateľov a dovolenkárov.

Viac o téme: OpatreniaBojLesný požiarGréckoGrécky premiérKlimatická zmenaKyriakos Mitsotakis
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu