Streda6. december 2023, meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz

Vyslanec USA pre klímu rokoval v Pekingu s čínskym partnerom: Došlo k obnoveniu klimatickej diplomacie

John Kerry
John Kerry (Zdroj: SITA)

PEKING - Osobitný vyslanec americkej vlády pre klímu John Kerry absolvoval v pondelok v Pekingu rokovania so svojím čínskym partnerom Sie Čen-chuom. Informuje o tom agentúra AFP, podľa ktorej tak zhruba po roku došlo k obnoveniu klimatickej diplomacie medzi oboma mocnosťami.

"Sie Čen-chua, osobitný čínsky vyslanec pre záležitosti zmeny klímy, zavŕšil rozhovory s Johnom Kerry, osobitným vyslancom amerického prezidenta pre zmenu klímy, ktoré trvali približne štyri hodiny," uviedla čínska štátna televízia CCTV. Bližšie informácie o obsahu a výsledkoch schôdzky neposkytla. 

archívne video Ministerstvo obrany obstará za financie z fondu USA 160 ľahkých viacúčelových vozidiel

Ministerstvo obrany obstará za financie z fondu USA 160 ľahkých viacúčelových vozidiel (Zdroj: TASR/ Jakub Popelka)

Čína vlani v auguste oznámila, že končí spoluprácu s USA v kľúčových oblastiach vrátane klimatickej zmeny. Reagovala tým na návštevu vtedajšej predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane (2.-3. augusta 2022). 

Napätie medzi Pekingom a Washingtonom sa zvýšilo aj vo sfére obchodných vzťahov. Prispela k nemu i čínska podpora ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vojny na Ukrajine, či územné nároky Číny v Juhočínskom a Východočínskom mori. Bývalý minister zahraničných vecí USA Kerry dlhodobo udržiava  s Čínou - napriek sporov okolo Taiwanu a množstva ďalších otázok - pomerne priateľské vzťahy, konštatuje AFP.

Viac o téme: KlímaUSAPeking
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu