Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Minister obrany Wallace potvrdil plánovaný odchod z vlády i parlamentu

Britský minister obrany Ben Wallace Zobraziť galériu (3)
Britský minister obrany Ben Wallace (Zdroj: TASR/ AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

LONDÝN – Britský minister obrany Ben Wallace odstúpi z funkcie pri najbližšej reorganizácii vládneho kabinetu, ktorá sa podľa zdrojov médií očakáva na jeseň. Pre noviny Sunday Times tiež potvrdil, že nebude ani kandidovať v ďalších parlamentných voľbách. TASR informácie prevzala zo staníc BBC a Sky News.

 Wallace sa ujal vedenia britského ministerstva obrany pred štyrmi rokmi a stal sa najdlhšie pôsobiacim konzervatívcom na tomto poste. Zastáva ho za vlády už tretieho premiéra, pričom zohráva prominentnú rolu pri reakcii Spojeného kráľovstva na vojnu na Ukrajine. Wallace (53) uviedol, že odstupuje v dôsledku záťaže, ktorú má jeho práca na rodinu a blízkych. Zdôraznil, že rozhodnutie nesúvisí s tým, ako vládu vedie premiér Rishi Sunak.

Minister obrany Wallace potvrdil
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP/Tolga Akmen)

"Išiel som do politiky v škótskom parlamente v roku 1999. To je 24 rokov. Strávil som o dosť viac ako sedem rokov s tromi telefónmi pri svojej posteli," povedal Wallace pre Sunday Times. O jeho odchode z ministerského postu sa v Británii už dlhšie povrávalo. Potvrdenie prišlo po neúspešnej snahe Londýna presadiť Wallacea za nového generálneho tajomníka NATO. Wallace v júni kandidatúru za nástupcu Jensa Stoltenberga vylúčil po tom, ako zjavne nezískal podporu USA, približuje Sky News.

Britský minister obrany Ben
Zobraziť galériu (3)
Britský minister obrany Ben Wallace počas návštevy tábora Bovington, vojenskej základne britskej armády, kde ukrajinskí vojaci cvičia na tankoch Challenger 2  (Zdroj: SITA/Ben Birchall/Pool via AP)

Wallace je obľúbeným politikom v Konzervatívnej strane

Wallace je obľúbeným politikom v Konzervatívnej strane a v minulosti ho považovali za jedného z popredných kandidátov na lídra strany i premiéra. Pretým pôsobil ako štátny tajomník ministerstva pre Severné Írsko a ministerstva vnútra.

Viac o téme: VládaOznámenieVeľká BritániaParlamentBen WallacePlánovaný odchod
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu