Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Českí senátori súhlasili s ratifikáciou dohody o obrannej spolupráci s USA

Jana Černochová
Jana Černochová (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

PRAHA - Český Senát vo štvrtok súhlasil s ratifikáciu dohody o obrannej spolupráci ČR so Spojenými štátmi (DCA), hlasovalo za ňu 66 senátorov, dvaja boli proti. Dohodu v máji vo Washingtone podpísala ministerka obrany Jana Černochová, schváliť ju ešte musia poslanci a podpísať prezident.

Na rozdiel od niekoľkohodinových obštrukcií, ktorým dohoda čelila v Poslaneckej snemovni počas prvého čítania, trvala v Senáte rozprava o tomto bode asi hodinu. Zmluvu kritizovala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová známa napríklad vystúpeniami na protivládnych demonštráciách. Je podľa jej slov nevyvážená a do budúcnosti poskytuje nebezpečenstvo. Zároveň však zdôraznila, že nespochybňuje členstvo ČR v NATO.

Zopakovala dôležitú informáciu

Černochová senátorom pred hlasovaním zopakovala, že vyrokovaná dohoda nedáva ozbrojeným silám USA právo pobývať na území ČR, ich pobyt musí schváliť vláda alebo parlament. DCA podľa slov ministerky umožní intenzívnejšiu praktickú spoluprácu medzi českými a americkými ozbrojenými silami najmä v súvislosti so zaisťovaním obrany východného krídla NATO. Lepšia spolupráca bude tiež v logistickej podpore spojeneckých vojenských aktivít, posilňovaní vojenskej infraštruktúry, ale aj vo vojenskom vzdelávaní a spoločnom výcviku.

Podobnú zmluvu už so Spojenými štátmi uzavrela väčšina členov Aliancie. ČR by podľa Černochovej mala byť 24. krajinou, ktorá obrannú dohodu s USA ratifikuje. S tým musia vysloviť súhlas ešte poslanci. Pred dvomi týždňami prešla prvým čítaním, hlasovať by o nej mali na mimoriadnej schôdzi Poslaneckej snemovne budúci týždeň. Potom by ju svojím podpisom mal ratifikovať prezident.

Viac o téme: ČeskoUSAJana ČernochováObranná spolupráca
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu