Piatok8. december 2023, meniny má Marína, zajtra Izabela

V USA sa začína prvý klimatický súdny proces: Štát žalujú mladí do 22 rokov

Vlajka Spojených štátov
Vlajka Spojených štátov (Zdroj: antipropaganda.sk)

WASHINGTON - V Spojených štátoch sa začína prvý súdny proces týkajúci sa klímy. Skupina mladých aktivistov zažalovala americký štát Montana za porušenie ich ústavného práva na "čisté a zdravé životné prostredie", informuje agentúra AFP.

Šestnásť žalobcov vo veku od päť do 22 rokov tvrdí, že im bola spôsobená ujma na zdraví "nebezpečnými fosílnymi palivami a klimatickou krízou", pričom deti sú "obzvlášť zraniteľné voči jej zhoršujúcim sa dôsledkom".

archívne video Minister Chrenko sa stretol s premiérom, priority rezortu sú klimatické zmeny a ochrana biodiverzity

Minister Chrenko sa stretol s premiérom, priority rezortu sú klimatické zmeny a ochrana biodiverzity (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

 

"Mladí ľudia ako ja chápu, čo je v stávke," uviedla 19-ročná Grace Gibsonová-Snyderová vo vyhlásení, ktoré poskytla organizácia Our Children's Trust, jedna zo skupín zastupujúcich mladých ľudí. Dodala, že "máme obmedzený čas na to, aby sme sa zbavili fosílnych palív a zaistili bezpečnú budúcnosť pre seba a naše deti".

Žalobcovia neusilujú o získanie finančného odškodnenia, ale o vyhlásenie, že ich práva sú porušované, čo je prvým krokom k reforme politiky. Konkrétne spochybňujú ústavnosť ustanovenia zákona o environmentálnej politike v Montane (MEPA), ktoré zakazuje vládnym úradom pri posudzovaní žiadostí o povolenie na ťažbu fosílnych palív brať do úvahy vplyv na klímu. Žalobcovia taktiež požadujú, aby im ústava v Montane garantovala rovnaké práva ako dospelým.

Súdny proces Held verzus Montana je pozorne sledovaný

Podľa AFP je súdny proces Held verzus Montana pozorne sledovaný, pretože jeho výsledok by mohol pomôcť podobným prípadom v celej krajine, pričom predchádzajúce žaloby boli zamietnuté skôr, než sa začali prerokovávať. Hlavným žalobcom je Rikki Held a na prípad dohliada sudkyňa Kathy Seeleyová v hlavnom meste Helena v štáte Montana. Súdny proces potrvá do 23. júna.                             

Štát Montana sa už niekoľkokrát pokúsil zamietnuť prípad z dôvodu procesných otázok. Podľa zástupcu generálneho prokurátora Michaela Russella napadnuté právne predpisy nemohli spôsobiť údajnú ujmu žalobcom, pretože emisie, ktoré Montana vyprodukuje, sú príliš nízke.

Viac o téme: ŽalobaKlímaSúd USA
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu