Sobota, 10. jún 2023. Meniny má Margaréta, Gréta, zajtra Jesika.

Katar je kľúčovou krajinou pre Európu, vyhlásil Orbán v Dauhe

Maďarský premiér Viktor OrbánGaléria fotiek (1)
Maďarský premiér Viktor Orbán
Zdroj: SITA/AP Photo/Denes Erdos, File

BUDAPEŠŤ/DAUHA - Katar je kľúčovou krajinou pre Európu, vyhlásil v pondelok v Dauhe predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v rámci oficiálnej návštevy emirátu. Európske hospodárstvo uplynulý rok nahradilo významný podiel chýbajúceho ruského zemného plynu práve katarským skvapalneným zemným plynom (LNG), dodal Orbán. Spravodajca TASR informuje na základe videozáznamu premiéra zverejneného na Facebooku.


Orbán do Dauhy, kam ho pozval katarský premiér a katarský emír, odcestoval v nedeľu v sprievode ministra financií Mihálya Vargu a šéfa rezortu hospodárskeho rozvoja Mártona Nagya.

 

Posilnenie energetickej bezpečnoti Maďarska

Hovorca premiéra Bertalan Havasi uviedol, že cieľom návštevy je posilnenie energetickej bezpečnosti Maďarska a v súvislosti s vojnou na Ukrajine podpora mierového urovnania namiesto uvalenia škodlivých sankcií a presadzovania politiky vojny.

"Katar je krajina s vynikajúcou ekonomickou výkonnosťou, ktorá je prítomná vo všetkých častiach sveta. Okrem toho patrí do tábora priaznivcov mieru, má záujem čo najskôr ukončiť rusko-ukrajinskú vojnu a je ochotný v tom zohrať úlohu, teda sprostredkovať mierové rokovania," podčiarkol Orbán.

Maďarský ministerský predseda potvrdil, že aj jeho krajina v budúcnosti nakúpi katarský zemný plyn.  "Máme uzatvorené dohody v oblasti rozvoja infraštruktúry, rozvoja letísk, spolupráce v komunikačnom priemysle a dokonca aj v poľnohospodárstve," dodal Orbán.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články