Sobota2. december 2023, meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich

KĽDR obviňuje USA: Má ísť o stupňovanie napätia leteckými manévrami s Južnou Kóreou

KĽDR
KĽDR (Zdroj: SITA/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)

SOUL - Ministerstvo zahraničných vecí Severnej Kórey obvinilo Spojené štáty zo "zámerného" stupňovania napätia prostredníctvom nedávnych spoločných leteckých vojenských cvičení s Južnou Kóreou, uviedla v utorok severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

"Napriek našim opakovaným upozorneniam Spojené štáty zámerne pokračujú v zhoršovaní situácie," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí KĽDR vo vyhlásení s pondelkovým dátumom. Vyjadrenie Severnej Kórey prichádza po tom, čo Soul a Washington v piatok oznámili rozsiahle spoločné vojenské cvičenia, ktoré sa uskutočnia v čase od 13. do 23. marca. Juhokórejské ministerstvo obrany tiež v pondelok na internete zverejnilo videozáznam, o ktorom uviedlo, že sú na ňom bojové lietadlá oboch týchto krajín na spoločnom cvičení pri pobreží Kórejského polostrova.

Schéma USA sa posúva ďalej na úroveň skutočnej vojny

"Nedávne spoločné letecké cvičenie... jasne ukazuje, že schéma USA na použitie jadrových zbraní proti KĽDR sa posúva ďalej na úroveň skutočnej vojny," uviedol v tejto súvislosti vo vyhlásení severokórejský rezort diplomacie. Kim Jo-džong, sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una, zároveň v utorok varovala, že KĽDR je pripravená podniknúť "drvivé" kroky proti vojenským aktivitám Spojených štátov a Soulu, uviedla juhokórejská agentúra Jonhap. Ako zároveň dodala, Severná Kórea bude  považovať každý pokus USA o zachytenie rakety, ktorú vypáli, za "jasné vyhlásenie vojny". 

Opakované americko-juhokórejské manévre označuje Severná Kórea za prípravu na inváziu na sever Kórejského polostrova a za dôkaz nepriateľskej politiky Washingtonu a Soulu voči Pchjongjangu. KĽDR na takéto cvičenia často reaguje odpaľovaním rakiet, preletmi lietadiel či delostreleckou paľbou.
 

Viac o téme: NapätieUSAKĽDRJužná Kórea
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu