Nedeľa3. december 2023, meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara

Neznámi ozbrojenci v Iraku uniesli známeho environmentálneho aktivistu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BAGDAD - Významný iracký aktivista, ktorý vedie kampaň za zachovanie známych mezopotámskych močiarov, sa tento týždeň stal obeťou únosu. Podľa agentúry AFP o tom informovali jeho príbuzní. AFP uviedla, že 65-ročný Džásim Asadí pôsobí ako vedúci environmentálnej skupiny Nature Iraq a pravidelne sa objavuje v miestnych a zahraničných médiách, kde upozorňuje na hrozby, ktorým čelia mokrade na juhu krajiny, zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a ohrozené rokmi sucha. Asadího brat Názim pre AFP uviedol, že k únosu došlo ešte v stredu ráno na diaľnici spájajúcej mesto Hilla s Bagdadom.

 V čase únosu sa v aute nachádzal aj Asadího bratranec, ktorého únoscovia z vozidla vysadili. Únoscami boli ozbrojení muži v civile, ktorí Asadímu nasadili putá, naložili ho do jedného z vozidiel a odviezli na neznáme miesto. Rodinu doteraz nekontaktovali. Prípadom sa zaoberá polícia, dodala AFP. Doplnila, že hoci sa v Iraku po desaťročiach konfliktov a nepokojov obnovila relatívna stabilita, vraždy a únosy aktivistov a úradníkov sú stále bežné. K častým prípadom použitia násilia vedú aj kmeňové konflikty. Občianski aktivisti v Iraku odsudzujú pretrvávajúcu prítomnosť ozbrojených frakcií v celej krajine i dostupnosť zbraní.

Asadí, ktorý je vyštudovaný inžinier a odborník na hydrauliku, sa od roku 2006 zapájal do mnohých iniciatív na obnovu močiarov. Táto oblasť bola zničená za vlády diktátora Saddáma Husajna a ďalej ju ohrozujú klimatické zmeny. Mokrade v Iraku zasiahlo aj zníženie prietokov riek Tigris a Eufrat, a to v dôsledku dokončenia priehrad vybudovaných na niektorých riekach a prítokoch v susednom Turecku a Iráne, dodala AFP. Organizácia Spojených národov tvrdí, že Irak je jednou z piatich krajín sveta, ktoré sú najviac vystavené niektorým vplyvom zmeny klímy.

Viac o téme: IrakNeznámi ozbrojenci Enviromentálny aktivista
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu