Štvrtok, 8. jún 2023. Meniny má Medard, zajtra Stanislava.

Nad územím USA lieta výskumné zariadenie, ktoré sa vychýlilo z kurzu

Balón nad územím Spojených štátovGaléria fotiek (1)
Balón nad územím Spojených štátov
Zdroj: Twitter/ rawsalerts

PEKING - Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že balón, ktorý sa pohybuje nad územím Spojených štátov, je civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely. Podľa USA ide o čínsky špionážny balón. TASR informácie prevzala od agentúry AP.


Vo vyhlásení čínskeho ministerstva sa uvádza, že zariadenie má obmedzenú schopnosť riadenia a vplyvom vetra sa "vychýlilo zo svojho plánovaného kurzu". Čína podľa rezortu vyslovila ľútosť nad jeho neúmyselným vstupom do amerického vzdušného priestoru.

O pohybe balóna nad severnou časťou Spojených štátov vo štvrtok ako prvý informoval americký Pentagón

Podľa neho ide zrejme o výškový špionážny balón patriaci Číne, ktorý zhromažďuje informácie o citlivých lokalitách v USA. Spozorovali ho napríklad nad americkým štátom Montana, kde sa nachádza jedna z troch základní v USA, kde sú umiestnené strategické rakety. Pentagón sa balón rozhodol nezostreliť pre obavy zo zranenia ľudí na zemi.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v dôsledku incidentu s balónom odložil plánovanú návštevu Číny, ktorá sa mala uskutočniť 5. – 6. februára. K náhlemu rozhodnutiu prišlo len niekoľko hodín predtým, ako mal Blinken odcestovať z Washingtonu do Pekingu. Nemenovaní predstavitelia pre AP uviedli, že Blinken a americký prezident Joe Biden sa rozhodli, že v tejto chvíli bude najlepšie cestu odložiť.

Pentagón odmietol tvrdenia Číny, že jej balón sa nepoužíva na špionáž 

Americké ministerstvo obrany v piatok na poludnie miestneho času oznámilo, že čínsky špionážny balón sa pohybuje smerom na východ a nachádza sa nad strednou časťou USA. Pentagón zároveň odmietol tvrdenia Číny, že tento balón sa nepoužíva na sledovanie. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Hovorca Pentagónu Pat Ryder odmietol uviesť podrobnosti o tom, kde sa balón nachádza a či sa znovu uvažuje o jeho zostrelení. Armáda túto možnosť už predtým vylúčila, pretože by to mohlo ohroziť ľudí na zemi. Ryder tiež povedal, že čínsky balón je v nadmorskej výške približne 1,8 kilometra, je vysoko manévrovateľný a zmenil smer letu. Hovorca dodal, že v súčasnosti nepredstavuje žiadnu hrozbu a že sledovaný je len jeden balón.

Čína vyslovila ľútosť nad jeho neúmyselným vstupom do amerického vzdušného priestoru

Čínske ministerstvo zahraničných vecí predtým v piatok uviedlo, že balón, ktorý sa pohybuje nad územím Spojených štátov, je civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely. Vo vyhlásení čínskeho ministerstva sa uvádza, že zariadenie má obmedzenú schopnosť riadenia a vplyvom vetra sa "vychýlilo zo svojho plánovaného kurzu". Čína podľa rezortu vyslovila ľútosť nad jeho neúmyselným vstupom do amerického vzdušného priestoru.

O pohybe balóna nad severnou časťou Spojených štátov vo štvrtok ako prvý informoval práve Pentagón. Vtedy dodal, že zrejme ide o výškový špionážny balón patriaci Číne, ktorý zhromažďuje informácie o citlivých lokalitách v USA. Spozorovali ho napríklad aj nad americkým štátom Montana, kde sa nachádza jedna z troch základní v USA, kde sú umiestnené strategické rakety.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články