Štvrtok, 30. marec 2023. Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín.

Je šialené myslieť si, že Rusko môže byť porazené vo vojne, tvrdí Milanovič

Zoran MilanovičGaléria fotiek (1)
Zoran Milanovič
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Bandic

KYJEV - Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v utorok odsúdilo vyjadrenia chorvátskeho prezidenta Zorana Milanoviča, ktorý povedal, že Ruskom nezákonne anektovaný polostrov Krym sa nikdy nevráti Ukrajine. Hovorca ukrajinského rezortu diplomacie Oleh Nikolenko vyhlásil Milanovičove tvrdenia za "neprijateľné". TASR správu prevzala z agentúry Reuters a televízie Sky News.


 "Vyjadrenia chorvátskeho prezidenta, ktorými prakticky spochybnil územnú celistvosť Ukrajiny, považujeme za neprijateľné," napísal Nikolenko na Facebooku.

 

Президент Хорватії Зоран Міланович вважає, що Крим більше ніколи не буде Україною. Він також застеріг від протистояння...

Posted by Oleg Nikolenko on Monday, January 30, 2023

Milanovič v pondelok obhajoval neochotu Záhrebu poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc tým, že "Krym aj tak nikdy nebude súčasťou ukrajinského územia". Uviedol tiež, že je "šialené" myslieť si, že Rusko môže byť porazené v konvenčnej vojne a vyjadril nesúhlas s nedávnym rozhodnutím krajín Západu poslať Kyjevu moderné tanky, aby mohla účinne čeliť ruskej vojenskej agresii.

Milanovič je prezidentom Chorvátska, členskej krajiny Severoatlantickej aliancie, od roku 2020

Spočiatku sa prezentoval ako ľavicovo orientovaný liberálny kandidát, no potom sa obrátil k populistickému nacionalizmu a v súčasnosti kritizuje aj západnú politiku voči Rusku a Balkánu. Zoran Milanovič však popiera, že by bol prorusky orientovaný. V uplynulých mesiacoch vystúpil proti vstupu Fínska a Švédska do NATO a odmietol tiež výcvik ukrajinských vojakov pod vedením EÚ na území Chorvátska.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články