Štvrtok, 2. február 2023. Meniny má Erich, Erik, Erika, zajtra Blažej.

Orbán sa bráni: Správy o tom, že Maďarsko vetovalo pomoc Ukrajine, sú falošné

Viktor OrbánGaléria fotiek (1)
Viktor Orbán
Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber

BUDAPEŠŤ - Správy o tom, že Maďarsko vetovalo finančnú pomoc Európskej únie určenú Ukrajine, sú falošné, uviedol v utorok na Twitteri predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.


"Maďarsko je pripravené poskytnúť finančnú pomoc Ukrajine na bilaterálnom základe," napísal Orbán v reakcii na správy, že jeho krajina vetovala balík finančnej pomoci EÚ pre Ukrajinu v objeme 18 miliárd eur. "Žiadne veto, žiadne vydieranie," dodal premiér. Maďarsko chce presvedčiť členské štáty Európskej únie o tom, že spoločné požičiavanie nie je v tejto situácii riešením. "Ak budeme pokračovať v ceste ako spoločenstvo dlžníkov, nebudeme sa môcť vrátiť späť. V tejto situácii nie je spoločný úver riešením," zdôraznil Orbán, podľa ktorého má Maďarsko inú predstavu o Európe. Dodal však, že Maďarsko nepodporuje úver EÚ, z ktorého by bola pomoc Ukrajine, ani globálnu minimálnu daň.

Maďarské ministerstvo financií vydalo vyhlásenie, podľa ktorého na utorňajšom bruselskom programe schôdzky ministrov financií členských štátov EÚ nebolo hlasovanie o finančnej pomoci Ukrajine. Správy o maďarskom vete označil rezort za falošné. Podľa agentúry AP, ktorá o maďarskom vete informovala, sa týmto krokom ešte prehlbuje spor medzi Bruselom a Budapešťou týkajúci sa dodržiavania princípov právneho štátu a postoja premiéra Viktora Orbána k ruskej vojne proti Ukrajine.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články