Utorok, 6. december 2022. Meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz.

Súd rozhodol v prípade zlynčovania muža: 49 ľudí dostalo trest smrti, ďalších 28 väzenie

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

ALŽÍR - Alžírsky súd vo štvrtok odsúdil na trest smrti 49 ľudí za zlynčovanie muža nespravodlivo obvineného zo založenia lesných požiarov v auguste minulého roka. Informovala o tom agentúra AFP.


Súd v meste Dár al-Bajdá "odsúdil 49 ľudí na popravu za vraždu Džamála bin Ismáíla a zohavenie jeho tela", informovali miestne médiá. Ďalších 28 obžalovaných odsúdil na tresty odňatia slobody dva až desať rokov. Táto severoafrická krajina od posledných popráv v roku 1993 dodržiava moratórium na vykonávanie trestov smrti.

Rozvášnený dav ubil na smrť 38-ročného Džamála bin Ismáíla v alžírskej provincii Tízí Wazú a jeho telo potom podpálil. Muž sa predtým sám prihlásil na policajnej stanici, pretože sa dopočul, že ho podozrievajú z podpaľačstva. Neskôr vysvitlo, že pricestoval ako dobrovoľník, aby pomohol hasiť požiare. Tie si v celej krajine vyžiadali najmenej 90 mŕtvych.

Požiare vyvolala vlna horúčav, úrady obvinili podpaľačov a zločincov

Šokujúce zábery lynčovania šírené na sociálnych médiách vyvolali v Alžírsku pobúrenie. Tamojšia ľudskoprávna organizácia LADDH vyzývala na upokojenie situácie a na postavenie osôb zodpovedných za túto "ohavnú vraždu" pred súd. Požiare vyvolala prudká vlna horúčav, ale úrady z ich vzniku obvinili aj podpaľačov a "zločincov". Obvinili tiež hnutie za nezávislosť regiónu Kabýlia, ktorý sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Stredozemného mora a v ktorom žijú väčšinoví Berberi.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články