Štvrtok, 1. december 2022. Meniny má Edmund, zajtra Bibiána, Viviána.

Severná Kórea po piatich rokoch odpálila raketu ponad Japonsko: USA a Japonsko to prudko odsúdili

Galéria fotiek (5)
Zdroj: SITA/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP, File

TOKIO - Za "obludné" označil v utorok japonský premiér Fumio Kišida odpálenie severokórejskej balistickej strely, ktorá prvýkrát po takmer piatich rokoch preletela ponad Japonsko, informujeme na základe správy agentúry DPA.


Test balistickej strely zo strany KĽDR totiž v Japonsku neobvykle spustil národný systém varovania pred vzdušnými útokmi J-Alert. Varovaním sa vyzývali obyvatelia severného japonského ostrova Hokkaido a prefektúry Aomori a krajnom severe hlavného japonského ostrova Honšu, aby sa ukryli vo svojich domovoch, uviedla agentúra Kjodo.

Poplach sa vzťahoval na sever a severovýchod krajiny

Severná Kórea odpálila v utorok už piatu balistickú raketu za uplynulý týždeň. "Zdá sa, že Severná Kórea vystrelila raketu. Prosím, evakuujte sa do budov alebo do podzemia," uviedla v utorok japonská vláda vo výzve vydanej o 7:29 h miestneho času (0:29 h SELČ). Japonská verejnoprávna televízia NHK, ktorá výzvu odvysielala, následne spresnila, že poplach sa vzťahoval na sever a severovýchod krajiny.

"Predpokladá sa, že ponad našu krajinu preletela balistická strela a spadla do Tichého oceánu. Toto je po nedávnom opakovanom odpaľovaní balistických striel aktom násilia. Ostro to odsudzujeme," povedal Kišida reportérom v Tokiu.

Odpálenie rakety odsúdili aj USA

Japonský minister obrany Jasukazu Hamada spresnil, že raketa preletela vzdialenosť približne 4600 kilometrov. Išlo o najdlhšiu horizontálnu vzdialenosť severokórejskej rakety, píše DPA. Severokórejský test balistickej rakety odsúdil aj hlavný tajomník úradu japonskej vlády Hirokazu Macuno. Označil ho pritom za "bezprostrednú hrozbu" pre región i svetové spoločenstvo. Odpálenie rakety odsúdilo podľa agentúry AP aj indo-tichomorské velenie ozbrojených síl USA.

Severná Kórea po piatich
Galéria fotiek (5)
Zdroj: SITA/Kyodo News via AP)

"Spojené štáty odsudzujú takéto kroky a vyzývajú KĽDR, aby sa zdržala ďalších protiprávnych a destabilizujúcich aktov," uviedlo vo vyhlásení. Biely dom zároveň podľa agentúry AFP uviedol, že konzultuje so svojimi spojencami v súvislosti s "ráznou" reakciou na najnovší severokórejský test.

Severná Kórea po piatich
Galéria fotiek (5)
Zdroj: SITA/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP, File

Išlo dovedna o siedmy prípad, kedy Severná Kórea vystrelila raketu ponad Japonsko, pripomína DPA. Naposledy sa tak stalo v roku 2017. Najnovšia strela podľa japonských zdrojov dopadla do Tichého oceánu zhruba 3000 kilometrov východne od Japonska. Japonsko prostredníctvom svojho veľvyslanectva v čínskom Pekingu odovzdalo oficiálny protest severokórejskej ambasáde v Číne, informuje agentúra Jiji.

Predseda Európskej rady Charles Michel odsúdil test severokórejskej balistickej strely

"Rázne odsudzujem zámerný pokus Severnej Kórey o ohrozenie bezpečnosti v tejto oblasti vypálením balistickej rakety ponad Japonsko," napísal Michel na Twitteri. Tento krok Pchjongjangu označil za "neopodstatnenú agresiu a do očí bijúce porušenie medzinárodného práva". EÚ podľa jeho slov vyjadruje solidaritu Japonsku a Južnej Kórey.

Južná Kórea odsúdila test severokórejskej rakety

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken telefonoval so svojimi rezortnými kolegami z Japonska a Južnej Kórey a spoločne "dôrazne odsúdili" odpálenie severokórejskej balistickej strely, ktorá preletela ponad Japonsko. Oznámil to v utorok hovorca amerického Štátneho departmentu Ned Price. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters. Trojica ministrov tiež odsúdila aj to, že Severná Kórea ignoruje niekoľko rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, čo "výrazným spôsobom destabilizuje región," uviedol Price.

Severná Kórea po piatich
Galéria fotiek (5)
Zdroj: TASR/AP

Severná Kórea po piatich rokoch odpálila raketu ponad Japonsko: USA a Japonsko to prudko odsúdili

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články