Štvrtok, 1. december 2022. Meniny má Edmund, zajtra Bibiána, Viviána.

V súčasnosti je jedinou vládnucou kráľovnou v Európe: Štyri vnúčatá zbavila kráľovských titulov

Kráľovná Margaréta II.Galéria fotiek (1)
Kráľovná Margaréta II.
Zdroj: SITA/John Sibley/Pool via AP

KODAŇ - Dánska kráľovná Margaréta II., momentálne jediná vládnuca kráľovná v Európe a najdlhšie slúžiaca panovníčka na starom svetadiele, zbavila v stredu štyroch zo svojich ôsmich vnukov ich kráľovských titulov.


Oficiálnym zdôvodnením tohto kroku bolo umožniť štyrom deťom jej najmladšieho syna, princa Joachima, žiť "normálnejší" život a nasledovať podobné kroky iných kráľovských rodín v Európe, informovala v stredu tlačová agentúra AFP. 

Podobné rozhodnutie uskutočnili aj iné kráľovské rodiny

Joachim (53) má z dvoch manželstiev štyri deti - Nikolaia, Felixa, Henrika a Athenu; tí sú vo veku od desať do 23 rokov.

"Jej Veličenstvo chce svojím rozhodnutím vytvoriť rámec pre štyri vnúčatá, aby mohli v oveľa väčšej miere formovať svoju vlastnú existenciu bez toho, aby ich obmedzovali zretele a povinnosti, ktoré so sebou prináša formálna príslušnosť ku kráľovskému rodu ako  k inštitúcii," uviedol kráľovský palác. "Rozhodnutie kráľovnej je v súlade s podobnými zmenami, ktoré v uplynulých rokoch rôznymi spôsobmi uskutočnili aj iné kráľovské rodiny," dodal.

Ďalšie štyri kráľovnine vnúčatá, ktoré sa narodili 54-ročnému korunnému princovi Frederikovi, si ponechajú svoje tituly, ale po dosiahnutí plnoletosti bude apanáž dostávať len budúci kráľ, princ Christian.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články