Piatok, 2. december 2022. Meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich.

Čínskeho exministra spravodlivosti uväznili za korupciu: Hrozí mu aj trest smrti

Fu Čeng-chuu Galéria fotiek (2)
Fu Čeng-chuu
Zdroj: SITA/CCTV via AP

PEKING - Bývalého čínskeho ministra spravodlivosti Fu Čeng-chuu odsúdili na smrť s dvojročným odkladom trestu pre obvinenia z brania úplatkov a napomáhania zločincom, vrátane jeho brata, pri zakrývaní protizákonnej činnosti. Vo štvrtok o tom informovala štátna televízia CCTV, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AP.


Fu Čeng-chuovo odsúdenie je ďalším zo série verdiktov proti vysokopostaveným predstaviteľom, ktorých v Číne potrestali za korupciu v rámci tvrdých zásahov nariadených prezidentom Si Ťin-pchingom od jeho nástupu k moci koncom roka 2012.

Fu Čeng-chuu
Galéria fotiek (2)
Fu Čeng-chuu
Zdroj: SITA/CCTV via AP

Fu Čeng-chua (67) priznal vinu zo zneužívania svojich právomocí, keď bol v rokoch 2005–2021 napríklad vo funkciách ministra i šéfa polície v čínskom hlavnom meste Peking, pričom zakrýval zločiny páchané svojím bratom a ďalšími predstaviteľmi, uviedla na svojej webovej stránke Čínska centrálna televízia (CCTV). Odsúdený za to prijal peniaze a majetok v hodnote 117 miliónov jüanov (16,5 milióna dolárov), informoval ešte v júli oficiálny denník China Daily. Štvrtková správa a ani správy predošlé nepriniesli podrobnosti o tom, z čoho bol Fu Čeng-chuov brat Fu Wej-chua obvinený.

Tresty smrti s odkladom sú obvykle zmiernené na dlhé väzenie, ak odsúdeného zhodnotia ako polepšeného. Fua odsúdia na doživotné väzenie bez možnosti predčasného prepustenia, ak bude jeho trest zmiernený, dodala CCTV.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články