Utorok, 27. september 2022. Meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav.

Katastrofa v Záporožskej elektrárni by ohrozila celú Európu, tvrdí Zelenskyj: Závisí to len od vetra!

Ukrajinský prezident Volodymyr ZelenskyjGaléria fotiek (3)
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP

KYJEV - Jadrová katastrofa v Ruskom okupovanej Záporožskej atómovej elektrárni na juhu Ukrajiny by ohrozila celú Európu. V noci na utorok to v rámci svojho pravidelného videopríhovoru vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala od agentúry AFP.


VIDEO Katastrofa v Záporožskej elektrárni by ohrozila celú Európu, tvrdí Zelenskyj

"Akýkoľvek incident súvisiaci s radiáciou v Záporožskej atómovej elektrárni môže zasiahnuť krajiny Európskej únie, Turecko, Gruzínsko a aj vzdialenejšie štáty. Závisí to len od rýchlosti a smeru vetra," uviedol Zelenskyj. Dodal, že ak Rusko spôsobí jadrovú katastrofu, jej následky pocítia aj tí, "ktorí až doteraz mlčali".

Ruské jednotky sa musia stiahnuť

Ukrajinský prezident vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby nepodľahlo "jadrovému vydieraniu", a zároveň požiadal o prijatie nových prísnejších sankcií proti Rusku. "Všetky ruské jednotky sa musia zo Záporožskej elektrárne a priľahlých oblastí okamžite stiahnuť," dodal Zelenskyj.

Volodymyr Zelenskyj
Galéria fotiek (3)
Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP

Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe, obsadili počas invázie ruské jednotky. Zariadenie sa počas uplynulých dní stalo terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou. Generálny tajomník OSN António Guterres v súvislosti so situáciou varoval pred jadrovou katastrofou a vyzval na demilitarizáciu danej oblasti.

António Guterres
Galéria fotiek (3)
António Guterres
Zdroj: TASR/Martial Trezzini/Keystone via AP

Experti z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) by mali zariadenie preskúmať, avšak OSN, Rusko a Ukrajina sa doposiaľ na plánovaní ich návštevy nedohodli. Moskva však v pondelok uviedla, že urobí všetko, čo bude potrebné, aby umožnila špecialistom z MAAE do elektrárne prísť.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články