Pondelok, 8. august 2022. Meniny má Oskar, zajtra Ľubomíra.

Morawiecki obvinil Rusko z úniku mailov z vládnych kruhov

Mateusz Morawiecki Galéria fotiek (2)
Mateusz Morawiecki
Zdroj: SITA/AP Photo/Thibault Camus

VARŠAVA - Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu obvinil ruské agentúry z úniku mailov, ktoré údajne odhaľujú prepojenie jeho administratívy so súdnictvom. TASR informuje na základe správy agentúry AP.


Morawiecki označil únik informácií za "provokáciu" ruských a bieloruských tajných služieb. Cieľom je destabilizovať situáciu v Poľsku a pomstiť sa mu za podporu Ukrajine počas ruskej invázie. V mailoch z roku 2019, ktoré podľa poľských médií unikli na verejnosť v pondelok, sa píše, že Morawieckeho hlavný poradca Michal Dworczyk diskutoval o niektorých súdnych prípadoch s niekým, kto bol označený ako "predsedníčka Julia P." a poľskému premiérovi povedal, že prípady boli pozastavené.

Podľa AP ide o predsedníčku poľského ústavného súdu Juliu Przylebsku, ktorú na túto pozíciu dosadila vládna strana. Pod jej vedením súd vynášal rozsudky priaznivé pre vládnu politiku a podporoval ju pri sporoch s Európskou úniou. Przylebska v utorok večer uviedla, že "verdikty ústavného súdu nikdy nerozoberala s nikým, okrem ústavných sudcov". Dodala, že sa nedá zastrašiť "ruskými provokatérmi".

Poľský premiér Mateusz Morawiecki
Galéria fotiek (2)
Poľský premiér Mateusz Morawiecki
Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys, Pool

Ovplyvňovanie súdu vládou je v rozpore s poľskou ústavou. Orgány EÚ však tvrdia, že v Poľsku je porušovaná nezávislosť súdnictva a princípy právneho štátu. Údajná komunikácia medzi Morawieckim a Dworczykom sa na verejnosť dostáva už niekoľko mesiacov. Poľská vláda popiera ich pravosť, hoci niektoré osoby spomenuté v mailoch uviedli, že sú pravé. Celou záležitosťou sa zaoberá poľská prokuratúra.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články