Pondelok, 3. október 2022. Meniny má Stela, zajtra František.

Ukrajinský boršč je ohrozeným dedičstvom

Galéria fotiek (2)
Zdroj: gettyimages.com

KYJEV - Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) zaradila v piatok ukrajinskú polievku boršč na zoznam kultúrneho dedičstva, ktoré si "vyžaduje naliehavú ochranu". Informuje o tom tlačová agentúra AFP.


Ukrajina považuje boršč – hustú výživnú polievku, ktorá sa  pripravuje z červenej repy – za svoje národné jedlo, hoci sa bežne konzumuje aj v Rusku, iných postsovietskych republikách i v Poľsku. Rozhodnutie umiestniť boršč na zoznam ohrozeného dedičstva urobilo UNESCO v zrýchlenom procese po ruskej invázii na Ukrajinu, berúc do úvahy "negatívny vplyv vojny na túto tradíciu".

Populárny boršč je v
Galéria fotiek (2)
Populárny boršč je v Rusku tradičnou a mimoriadne obľúbenou špecialitou
Zdroj: wikipedia.org/Arria Belli

"Ukrajinský boršč – národná verzia boršču, ktorý sa konzumuje vo viacerých krajinách regiónu – je neoddeliteľnou súčasťou života ukrajinskej rodiny a spoločnosti," uvádza orgán OSN. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová rozhodnutie UNESCO komentovala slovami, že v súčasnosti "všetko podlieha ukrajinizácii". Základom boršču, kapustovej polievky s mäsom a zeleninou, je vývar z kostí a mäsa (obvykle predného hovädzieho pre ruskú alebo ukrajinskú verziu boršču) a zmes opraženej zeleniny (červená repa, kapusta, zemiaky, mrkva, cibuľa).

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články