Štvrtok, 11. august 2022. Meniny má Zuzana, zajtra Darina, Dárius, Dária.

Tajné služby Ukrajiny: Rusko chce vtiahnuť Bielorusko do VOJNY! Na Černihivskú oblasť vypálili rakety

Ilustračné fotoGaléria fotiek (5)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky

KYJEV - Ukrajinské spravodajské služby v uviedli, že Rusko chce Bielorusko vtiahnuť do vojny. Vyjadrili sa tak po tom, čo boli skoro ráno v sobotu z územia Bieloruska vypálené rakety na severoukrajinskú Černihivskú oblasť. TASR správu prevzala z agentúry AFP.


"Dnešné útoky sú priamo spojené so snahou Kremľa zatiahnuť Bielorusko ako spolubojovníka do vojny na Ukrajine," napísali na online platforme Telegram ukrajinské tajné služby, ktoré sú súčasťou rezortu obrany.

VIDEO Ukrajinské ozbrojené sily sú vďačné za pomoc: Viacnásobné odpaľovacie raketové systémy už pracujú na obrane Ukrajiny

Ukrajinská armáda predtým oznámila, že Černihivská oblasť čelila masívnemu raketovému bombardovaniu. Operačné velenie ukrajinskej armády "Sever" uviedlo, že 20 rakiet vypálených z územia Bieloruska a zo vzduchu smerovalo na dedinu Desna ležiacu 70 kilometrov od Kyjeva. Bezprostredne neboli hlásené nijaké obete.

Z Bieloruska vypálili rakety na ukrajinskú Černihivskú oblasť

Severoukrajinská Černihivská oblasť sa v sobotu ráno stala terčom "masívneho bombardovania" z územia Bieloruska, ktoré je ruským spojencom. V sobotňajšom vyhlásení to uviedla ukrajinská armáda, na ktorú sa odvoláva agentúra AFP. "Okolo 05.00 h ráno (04.00 h SELČ) čelila Černihivská oblasť masívnemu raketovému bombardovaniu. Dvadsať rakiet vypálených z územia Bieloruska a zo vzduchu smerovalo na dedinu Desna," napísalo na Facebooku operačné velenie ukrajinskej armády "Sever". Ozbrojené sily dodali, že nateraz neboli hlásené žiadne obete týchto útokov.

Tajné služby Ukrajiny: Rusko
Galéria fotiek (5)
Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky

Obec Desna, kde pred vojnou žilo okolo 7500 ľudí, leží 70 kilometrov severne od ukrajinskej metropoly Kyjev a približne v rovnakej vzdialenosti sa z opačnej strany nachádza bieloruská hranica. K útokom došlo v čase, keď sa má v sobotu v Petrohrade uskutočniť stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho blízkeho spojenca, bieloruského lídra Alexandra Lukašenka. Budúci štvrtok a piatok má Bielorusko navštíviť šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Tajné služby Ukrajiny: Rusko
Galéria fotiek (5)
Zdroj: FOTO TASR/AP

Bielorusko je jedinou európskou krajinou, ktorá podporila ruskú inváziu a umožnila vstup ruských jednotiek cez svoje hranice. Najmä v prvých týždňoch invázie, ktorá sa začala 24. februára, poskytol Minsk ruským silám logistickú podporu. Na samotnej ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine sa však bieloruská armáda doposiaľ nepodieľala.

Tajné služby Ukrajiny: Rusko
Galéria fotiek (5)
Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky

Vzhľadom na pretrvávajúcu hrozbu z Bieloruska však ukrajinské velenie koncom mája informovalo, že Kyjev podniká opatrenia na posilnenie ochrany bielorusko-ukrajinskej hranice. Na Bielorusko, ktoré od roku 1994 vedie autoritársky prezident Lukašenko, západné krajiny rovnako ako na Rusko uvalili sankcie v súvislosti s ofenzívou na Ukrajine.

Tajné služby Ukrajiny: Rusko chce vtiahnuť Bielorusko do VOJNY! Na Černihivskú oblasť vypálili rakety

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články