Utorok, 16. august 2022. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za miliardu dolárov

Joe BidenGaléria fotiek (1)
Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky

WASHINGTON - Spojené štáty poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc vo výške jednej miliardy dolárov. Zahŕňať bude delostrelectvo, muníciu a protilodné strely. V stredu to oznámil americký prezident Joe Biden. Informuje o tom britská spravodajská stanica BBC.


Biden po stredajšom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským ohlásil, že nový balík vojenskej pomoci je určený pre ukrajinské obranné operácie v Donbase. Obsahuje "ďalšie delostrelecké systémy a zbrane pobrežnej obrany, ako aj muníciu pre delostrelectvo a sofistikované raketové systémy", uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

"Opätovne som potvrdil svoj záväzok, že Spojené štáty budú stáť pri Ukrajine brániacej svoju demokraciu a budú podporovať jej suverenitu a územnú celistvosť zoči voči ničím nevyprovokovanej ruskej agresii," zdôraznil Biden.

USA poskytnú aj humanitárnu pomoc

Prezident USA tiež oznámil dodatočnú humanitárnu pomoc pre Ukrajinu vo výške 225 miliónov dolárov. Mala by pomôcť Ukrajincom pri zabezpečovaní dodávok pitnej vody, zdravotníckeho materiálu, potravín, prístrešia a finančnej hotovosti pre rodiny určenej na nákup základných potrieb, píše stanica Sky News.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články