Pondelok4. december 2023, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

Rekordný denný počet nových prípadov KORONAVÍRUSU: Nárast je pripisovaný tomuto dôvodu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

PARÍŽ - Británia a Francúzsko v piatok zaznamenali doposiaľ najvyšší denný prírastok nových prípadov koronavírusu od začiatku pandémie. V oboch krajinách je nárast počtu infekcií pripisovaný novému rýchlo šíriacemu sa koronavírusovému variantu omikron, informovala agentúra AFP.

Spojené kráľovstvo hlási rekordný denný prírastok nových prípadov nákazy už niekoľko dní po sebe. Za uplynulých 24 hodín tam zaevidovali 122.186 nových prípadov, čo je o vyše 2000 viac ako deň predtým. Hranicu 100.000 prípadov za deň Británia pritom prekonala iba v stredu, keď tam pribudlo 106.022 novonakazených. Počet prípadov v Británii za uplynulých sedem dní stúpol o 48 percent oproti týždňu predtým. Počet hospitalizovaných a úmrtí však zatiaľ narastie tak rapídne rýchlo, podotýka AFP.

Británia spomedzi európskych krajín eviduje najviac úmrtí v súvislosti s koronavírusom

Británia pritom spomedzi európskych krajín eviduje najviac úmrtí v súvislosti s koronavírusom. V piatok tam pribudlo 137 úmrtí, pričom od začiatku pandémie ich v Británii zaznamenali už takmer 148.000. Britský Úradu pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) vo štvrtok uviedol, že podľa doteraz zozbieraných údajov je riziko hospitalizácie pri nákaze variantom omikron až o 70 percent nižšie ako v prípade nákazy variantom delta. Tieto údaje sú však iba predbežné. Pre nadchádzajúce vianočné sviatky zverejnia britské úrady ďalšiu štatistiku o počte prípadov a úmrtí až v pondelok 27. decembra.

Rekordný denný prírastok nových prípadov zaznamenalo aj Francúzsko

Rekordný denný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom zaznamenalo už druhý deň po sebe v piatok aj Francúzsko. Za uplynulých 24 hodín tam pribudlo 94.124 novonakazených a predpokladá sa, že toto číslo ešte porastie vzhľadom na rozširujúci sa variant omikron a vianočné sviatky, počas ktorých sa ľudia stretávajú viac, píše AFP.

Vo Francúzku je plne zaočkovaných proti koronavírusu približne 76,5 percenta obyvateľov

Vo Francúzsku je s covidom hospitalizovaných vyše 16.000 ľudí, z toho 3254 sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti. Od začiatku pandémie zaevidovali vo Francúzsku už 122.462 úmrtí súvisiacich s koronavírusom, pričom v piatok tam pribudlo 167 takýchto úmrtí. Vo Francúzku je plne zaočkovaných proti koronavírusu približne 76,5 percenta obyvateľov, pričom francúzska vláda občanov vyzýva, aby sa dali zaočkovať aj treťou dávkou vakcíny.

Rekordné počty nových prípadov v Austrálii

Viaceré austrálske štáty zaznamenali za uplynulých 24 hodín rekordné nárasty v počte prípadov nákazy koronavírusom, informovala v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie úrady. Najľudnatejší austrálsky štát Nový Južný Wales (NSW) hlásil v sobotu 6288 nových prípadov nákazy, čo je nárast oproti predchádzajúcemu rekordu 5612 prípadov, ktorý zaznamenali v predošlý deň.

Najvyššie nárasty v počte nakazených od vypuknutia pandémie hlásili aj štáty Queensland (765) a Tasmánia (33). V štáte Viktória malo pozitívny test na prítomnosť koronavírusu 2108 osôb. Austrálske zdravotnícke úrady vyzvali obyvateľov, aby podľa možnosti oslavovali vianočné sviatky vonku a znížili tak riziko nákazy. Ministerstvo zdravotníctva ľuďom navyše odporúča často vetrať a osoby s príznakmi choroby COVID-19 vyzýva, aby zostali doma.

Variant omikron už zaznamenali úrady v každom austrálskom štáte

Krajina v súčasnosti bojuje s dosiaľ najhoršou vlnou nákazy od vypuknutia koronavírusovej pandémie. Nový, vysoko nákazlivý variant omikron už zaznamenali úrady v každom austrálskom štáte. Väčšina austrálskych regiónov v reakcii na zlú pandemickú situáciu sprísnila protiepidemické pravidlá vrátane znovuzavedenia povinnosti mať na verejnosti nasadené rúško, približuje DPA. V Austrálii dosiaľ zaznamenali vyše 260.000 prípadov nákazy koronavírusom a viac ako 2100 súvisiacich úmrtí.

Viac o téme: RekordŠírenieKoronavírusOmikron
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu