Streda, 1. december 2021. Meniny má Edmund, zajtra Bibiana.

KORONAVÍRUS Čile začne očkovať deti vo veku tri roky a viac

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
25.11.2021 21:28

SANTIAGO - Čile vo štvrtok oznámilo, že začne očkovať proti koronavírusu deti vo veku tri roky a viac. Juhoamerická krajina už úspešne zaočkovala približne 90 percent svojej pôvodnej cieľovej populácie. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.


Deti dostanú čínsku vakcínu CoronaVac, ktorá sa už používa u detí vo veku od 6 do 15 rokov, uviedol Inštitút verejného zdravia. Pre dospievajúcu mládež vo veku 16 až 18 rokov používa Čile vakcínu od konzorcia spoločností Pfizer/BioNTech. Rozhodnutie používať rôzne očkovacie látky vychádza z výskumov vakcíny CoronaVac v Číne, ktoré ukázali, že táto čínska vakcína má vyššiu mieru nepriaznivých vedľajších účinkov u starších detí než u mladších, vysvetlil inštitút.

Očkovať mladšie deti začne aj Európa

Čile sa v očkovaní detí vo veku od troch rokov pridalo k Venezuele, Kolumbii a susednej Argentíne. Nikaragua a Kuba očkujú aj batoľatá od dvoch rokov. Očkovať mladšie deti začne tiež Európa, keďže regulačný úrad Európskej únie pre lieky (EMA) vo štvrtok schválil vakcínu od Pfizeru/BioNTechu na použitie u detí vo veku 5 až 11 rokov.

Čile s 19 miliónmi obyvateľov zatiaľ zaočkovalo okolo 13,8 milióna ľudí, teda vyše 90 percent svojej cieľovej skupiny dospelých vo veku 18 rokov a viac. Koronavírusom sa v Čile nakazilo celkovo približne 1,75 milióna ľudí a 38.000 zomrelo, ukazujú oficiálne údaje.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články