Nedeľa, 17. október 2021. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

V Bavorsku zatkli Slováka! Je podozrivý z účasti na viacerých vraždách: Kontakty na podsvetie?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
11.10.2021 21:12

SCHWANDORF - Slováka podozrivého z účasti na viacerých vraždách zadržali v regióne Horné Falcko v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko. Bavorský krajinský kriminálny úrad (LKA) v pondelok uviedol, že špeciálne jednotky zadržali 55-ročného muža v supermarkete vo chvíli, keď stál pri pokladni. Informuje o tom agentúra DPA.


Hľadaný muž podľa polície nekládol pri zatýkaní odpor. Na slovenského občana vydali európsky zatykač maďarské úrady. Vyšetrovatelia LKA vypátrali muža v meste Schwandorf. Súčasne so zatýkaním v tomto meste zadržala maďarská polícia aj ďalšiu osobu v Budapešti, píše DPA.

Nemecká justícia teraz pripravuje vydanie zadržaného do Maďarska. O tom, z čoho konkrétne je muž obvinený, bezprostredne neinformovali. Bavorský krajinský kriminálny úrad na svojej webovej stránke informoval, že k zatknutiu Slováka, ktorý bol na úteku, došlo v spolupráci bavorskej a maďarskej polície. Úrad spresnil, že k zadržaniu slovenského občana špeciálnymi jednotkami došlo ešte minulý týždeň v piatok.

Pred zatknutím podnikli bavorskí vyšetrovatelia pod vedením prokuratúry v Norimbergu rozsiahle vyšetrovanie, vďaka ktorému hľadanú osobu v priebehu niekoľkých dní lokalizovali v meste Schwandorf. Keďže u muža pri zatýkaní našli aj malé množstvo amfetamínu, vyšetrovanie proti nemu začala aj policajná inšpekcia v Schwandorfe,  uvádza bavorská polícia.

Zadržali podozrivého muža s väzbami na dunajskostredské podsvetie

Maďarský občan, ktorého zadržali v Budapešti v rovnakom čase ako Slováka podozrivého z účasti na viacerých vraždách v Bavorsku, mal mať väzby na dunajskostredské podsvetie a zločinov sa dopúšťal aj na území Slovenska. S odvolaním sa na Národný úrad vyšetrovania maďarskej pohotovostnej polície (KR NNI) o tom v pondelok informovala agentúra MTI.

Podozrivého Alexa D. zadržali v piatok v Maďarsku pre dôvodné podozrenie z nabádania na viacnásobnú vraždu. Slovenský občan zadržaný v piatok v meste Schwandorf v bavorskom regióne Horné Falcko, ktorého maďarská polícia identifikovala ako Károly B., má byť jedným z predpokladaných vykonávateľov týchto vrážd, píše MTI.

Alex D. sa v roku 1999 mal podieľať na vražde podnikateľa Györgya Döchera a jeho bulharského ochrankára. Už v tom čase mali vyšetrovatelia podozrenie aj na slovenskú stopu, nepodarilo sa ju však dokázať. Poverený riaditeľ KR NNI András Opauszki uviedol, že maďarská a slovenská polícia sa v auguste tohto roka dostali k informáciám, v dôsledku ktorých sa pokračovanie konania v prípade stalo odôvodneným.

Zadržaný Maďar sa pred vraždou podľa polície mal obrátiť na jedného z vodcov dunajskostredského podsvetia, aby ho požiadal o pomoc pri zabití podnikateľa Döchera. Vodca skupiny Lajos S. mu vykonanie vraždy prisľúbil a poveril ním dvoch slovenských občanov, v piatok zadržaného Károlya B. a Arpáda Sz., ktorý už medzičasom zomrel, spresňuje MTI.

Alex D. pokračoval v páchaní trestnej činnosti aj na území Slovenska. V období medzi rokmi 1999 až 2004 bol vo väzbe za únos a vydieranie, v roku 2011 ho trestne stíhali v súvislosti s drogami. Tieto stíhania však boli zrušené, píše MTI. V súčasnosti prebieha na Slovensku proti Alexovi D. trestné konanie v súvislosti s viacnásobnou vraždou v dunajskostredskom bare Fontána z 25. marca 1999.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články