Piatok, 3. december 2021. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Taliban už určuje bizarné príkazy: Kaderníctva môžu zavrieť, brady a vlasy sa odteraz nestrihajú

Bojovníci Talibanu
Bojovníci Talibanu
Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue
27.09.2021 14:11

KÁBUL - Hnutie Taliban zakázalo kaderníctvam v provincii Helmand na juhozápade Afganistanu, aby mužom holili či upravovali brady. Ide totiž podľa neho o praktiku, ktorá je v rozpore s jeho interpretáciou islamského práva. Potrestaný bude podľa vyjadrenia talibanskej náboženskej polície každý, kto tento zákaz poruší, informovala v pondelok stanica BBC.


Viacerí holiči v afganskom hlavnom meste Kábul uviedli, že dostali podobné nariadenia. Takéto inštrukcie podľa BBC naznačujú, že Taliban sa vracia k prísnej forme vládnutia, akú presadzoval aj v minulosti, a to i napriek svojim prísľubom, že tentokrát bude vládnuť miernejším spôsobom.

BBC pripomína, že odkedy sa toto hnutie dostalo v auguste opäť k moci, začalo tvrdo trestať svojich odporcov. V sobotu talibanská polícia zastrelila štyroch údajných únoscov, pričom ich telá následne na hlavnom námestí v západoafganskom meste Herát zavesili na žeriav.

Nikto nemá právo sťažovať sa

Taliban vyvesil na kaderníctva v provincii Helmand oznámenie, v ktorom ich upozornil, že v prípade účesov aj brád sa musia riadiť islamským právom šaría. "Nikto nemá právo sťažovať sa," uvádza sa v predmetnom oznámení, ktoré videla BBC.

Taliban už určuje bizarné
Zdroj: SITA/AP Photo/Dusan Vranic, File

"Bojovníci (Talibanu) prichádzajú a nariaďujú nám, aby sme prestali upravovať brady," povedal aj jeden z kábulských holičov. "Jeden z nich mi povedal, že sem pošlú inšpektorov v utajení, aby nás prichytili pri čine, " dodal.

Ďalší holič, pracujúci v jednom z najväčších kábulských kaderníctiev, uviedol, že mu zatelefonoval človek, ktorý o sebe tvrdil, že je predstaviteľ vlády. Údajne mu nariadil, aby prestal "nasledovať americké štýly" a neholil ani neupravoval mužom brady.

Taliban sa vracia k diktatúre

Taliban počas svoje prvej vlády v rokoch 1996–2001 zakázal obyvateľom Afganistanu nápadné účesy a trval tiež na tom, aby si všetci muži nechali narásť brady. Po zvrhnutí tohto režimu sa však medzi mužmi stala populárna hladko oholená tvár a tiež rôzne módne účesy, uvádza BBC. Teraz však uvedení holiči, ktorí si neželali byť menovaní, uvádzajú, že talibovia im možnosť zárobku veľmi sťažujú.

Príslušníci afganského militantného hnutia
Zdroj: SITA/AP Photo

"Po mnoho rokov bolo moje kaderníctvo miestom pre mladých ľudí, ktorí sa chceli dať oholiť podľa svojho uváženia a vyzerať moderne... Už teraz nie je dôvod v tomto biznise pokračovať," povedal BBC jeden z nich.

"Módne kaderníctva aj holiči sa stávajú zakázanou brandžou... Celých 15 rokov to bola moja práca, no už v nej, myslím, nemôžem pokračovať," vyjadril sa ďalší. Dodal, že Afganci sa teraz boja dať sa oholiť, aby sa v uliciach následne nestali terčom talibov. "Chcú zapadnúť a vyzerať ako oni," povedal. Dodal, že aj keď znížil ceny za ponúkané služby, kaderníctvu sa nedarí, keďže momentálne sa už nikto nezaujíma o módu či štýlové účesy.


Galéria

Bojovníci Talibanu Príslušníci afganského militantného hnutia

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články