Sobota, 23. október 2021. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

USA zmiernili sankcie voči Afganistanu, aby umožnili prísun humanitárnej pomoci

Situácia v Afganistane
Situácia v Afganistane
Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue
25.09.2021 09:00

WASHINGTON - Spojené štáty v piatok ohlásil dve výnimky zo sankcií uvalených na Afganistan s cieľom umožniť prísun humanitárnej pomoci do krajiny ovládanej militantným hnutím Taliban. Informovala o tom agentúra AFP.


Americká vláda, medzinárodné a humanitárne organizácie sa budú môcť vďaka tomu "podieľať na poskytovaní humanitárnej pomoci v Afganistane, ako aj na ďalších aktivitách podporujúcich základné ľudské práva," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva financií USA.

Zmiernenie sankcií zo strany Washingtonu tiež povolí "určité transakcie súvisiace s exportom poľnohospodárskych komodít, liekov a zdravotníckych pomôcok". Sankcie voči radikálnemu islamistickému hnutiu Taliban či extrémistickej sieti Hakkání chcú však USA naďalej "uplatňovať a presadzovať", zdôraznila Andrea Gackiová z rezortu financií.

Afganistan je už roky odkázaný na medzinárodnú pomoc

Ako pripomína na svojej webstránke stanica ORF, Afganistan je už roky odkázaný na medzinárodnú pomoc. Podľa údajov OSN hrozí v krajine hladovanie až polovicu detí mladších ako päť rokov. Krajina trpí obdobím sucha a od prevzatia moci Talibanom v polovici augusta čelí i hospodárskej kríze. Taliban navyše nemá prístup k finančným prostriedkom Svetovej banky či Medzinárodného menového fondu (MMF) a Spojené štáty financie určené pre afganskú vládu nateraz zmrazili.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Youtube/Al Jazeera English

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články