Štvrtok, 21. október 2021. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Muž zobrazil Macrona ako Hitlera: Súd mu udelil mastnú pokutu

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/Guillaume Horcajuelo / Pool photo via AP
17.09.2021 18:47

PARÍŽ - Súd vo Francúzsku uznal v piatok 62-ročného muža za vinného z urážky prezidenta Emmanuela Macrona tým, že ho zobrazil ako Adolfa Hitlera na protest proti vládnym opatreniam súvisiacich s ochorením COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.


Súd udelil pokutu 10.000 eur bývalému výkonnému riaditeľovi reklamnej agentúry Michelovi-Angeovi Floriovi za to, že na bilborde na juhu Francúzska zobrazil Macrona ako nacistického diktátora. Francúzsko v roku 2013 zrušilo zákaz "urážky prezidenta", ale ako každý iný občan, aj hlava štátu je chránená zákonom pred "verejnou urážkou", hoci takéto prípady sa len zriedka dostávajú pred súd, poznamenala AFP. Žalobu podala Macronova politická strana Republika v pohybe (LREM). Prokurátor Laurent Robert na súde tvrdil, že Flori prejavil "evidentnú snahu uškodiť" šéfovi Elyzejského paláca.

V júli - len niekoľko dní po tom, ako francúzska vláda oznámila plány na zavedenie tzv. covid pasu - sa objavil pútač s fotografiou Macrona, na ktorej mal oblečenú nacistickú uniformu a hitlerovské fúzy s nápisom: "Poslúchni. Daj sa zaočkovať". O mesiac neskôr, keď už v súvislosti s incidentom prebiehalo vyšetrovanie, Flori umiestnil ďalší bilbord, na ktorom bol Macron s francúzskym maršalom Philippom Pétainom, ktorý kolaboroval s nacistami.

Flori na súde tvrdil, že má "právo na prejav humoru" a povedal, že sa voči piatkovému verdiktu odvolá. Na podporu obžalovaného sa pred budovou súdu zhromaždilo približne 20 ľudí, ktorí niesli transparenty s nápisom "Ja som Flori". Podnikateľ, ktorý vlastnil 600 vonkajších reklamných plôch v mestách na juhu Francúzska, bol v minulosti usvedčený z násilia "voči verejnému činiteľovi" či z krádeže, doplnila AFP.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články