Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Albánsko má novú vládu: Skvelý krok vpred, na ministerských kreslách sedí veľké množstvo žien

Premiér Albánska Edi Rama a jeho nový kabinet
Premiér Albánska Edi Rama a jeho nový kabinet
Zdroj: SITA/AP Photo/Franc Zhurda
17.09.2021 11:07

TIRANA - Poslanci albánskeho parlamentu schválili v piatok nový kabinet premiéra Ediho Ramu. Došlo k tomu päť mesiacov po parlamentných voľbách, v ktorých si Ramova Socialistická strana Albánska (PS) zaistila vládny mandát na tretie funkčné obdobie, informuje agentúra DPA.


V piatkovej voľbe hlasovalo 77 zo 140 poslancov parlamentu za schválenie Ramovho nového kabinetu a legislatívnej agendy, uviedla televízia Top Channel. Päťdesiattri poslancov hlasovalo proti a jeden sa hlasovania zdržal.

Vysoký počet žien vo vláde

Ramova nová vláda má mimoriadne vysoké zastúpenie žien, píše DPA. Dvanásť zo 17 ministerských postov a postov štátnych tajomníkov zastávajú ženy - vrátane vedenia rezortu zahraničných vecí. Vo funkcii ministerky zahraničných vecí zostáva Olta Xhacková, ktorá predtým pôsobila ako ministerka obrany.

Premiér Albánska Edi Rama
Zdroj: SITA/AP Photo/Franc Zhurda

Premiér Rama pred hlasovaním uviedol, že má tri priority - projekty v infraštruktúre, boj proti pandémii koronavírusu a odstraňovanie škôd po zničujúcom zemetrasení, ktoré krajinu postihlo koncom roka 2019. "Toto sú projekty, ktoré sú na 100 percent uskutočniteľné," povedal.

Nový kabinet má aj odporcov

Opozičný vodca Lulzim Basha z pravicovo orientovanej Demokratickej strany (PD) obvinil Ramu z "likvidácie" demokracie v Albánsku, pripomína DPA. Odvolal sa pritom na správy medzinárodných volebných pozorovateľov, ktorí namietali proti zasahovaniu do volieb zo strany štátu a incidentom súvisiacim s kupovaním hlasov počas volebnej kampane.

Premiér Albánska Edi Rama
Zdroj: SITA/AP Photo/Franc Zhurda

Napriek tomu volební pozorovatelia prišli k záveru, že vďaka západom inšpirovaným reformám v uplynulých rokoch boli tieto voľby čistejšie, než voľby v predchádzajúcich rokoch. Päťdesiatsedemročný Rama je umelcom s akademickým vzdelaním a na čele PS stojí od roku 2005, pričom vo funkcii premiéra je od roku 2013, pripomína DPA. V rokoch 2000-2001 bol starostom hlavného mesta Tirana.

Albánsko je členom Severoatlantickej aliancie od roku 2009 a usiluje sa o členstvo v Európskej únii (EÚ). Únia dala vlani zelenú začatiu prístupových rokovaní.


Galéria

Premiér Albánska Edi Rama Premiér Albánska Edi Rama Premiér Albánska Edi Rama

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články