Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

KORONAVÍRUS Ľudia žalujú Rakúsko za šírenie COVIDU v stredisku Ischgl: Úrady nás včas neinformovali

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
17.09.2021 10:39

VIEDEŇ - Na krajinskom súde vo Viedni sa v piatok začína prvé súdne pojednávanie v kauze lyžiarskeho strediska v tirolskej obci Ischgl, z ktorého sa na jar 2020 rozšíril nový koronavírus po Rakúsku aj do viacerých európskych krajín. Vdova a syn jednej obete, ktorá zomrela na ochorenie COVID-19, v tomto prípade žalujú Rakúsku republiku, informuje internetové vydanie rakúskeho denníka Kurier.at.


Pozostalí 72-ročného muža, ktorý sa počas pobytu v obci Ischgl v marci 2020 nakazil koronavírusom a krátko po tom v dôsledku infekcie zomrel, požadujú od Rakúska odškodné vo výške 100.000 eur. Žalobu v mene rodiny podalo rakúske Združenie na ochranu práv spotrebiteľov (VSV).

Starší muž, ktorý bol novinárom, sa nakazil údajne počas chaotického odchodu z lyžiarskeho rezortu, konkrétne počas cesty autobusom. VSV v súvislosti so začínajúcim procesom vyjadrilo pripravenosť aj na rokovania o mimosúdnom vyrovnaní, píše Kurier.       

Toto je len začiatok   

Piatkový proces je však len začiatkom série ďalších súdnych konaní v kauze Ischgl. V nasledujúcich dňoch a týždňoch sa začne ďalších 15 súvisiacich súdnych konaní. Žalobcovia vinia zodpovedné úrady z toho, že ľudí na jar 2020 včas nevarovali pred rizikom nákazy a neskoro zastavili aj prevádzku autobusov a lanoviek pre lyžiarov.

Prvých infikovaných zistili v obľúbenom stredisku zimných športov Ischgl už začiatkom marca 2020. K jeho uzavretiu však došlo až 13. marca. Nezávislá vyšetrovacia komisia neskôr zistila, že regionálni predstavitelia konali príliš pomaly a nezaviedli dostatočné epidemiologické opatrenia. V súvislosti s prípadom v súčasnosti vyšetrujú päť osôb, pripomína Kurier.at.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/FRANCE 24 English

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články