Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Prípad výbuchu v bejrútskom prístave sa zamotáva: Vyšetrovateľ vydal zatykač na ďalšieho exministra

Výbuch v Bejrúte
Výbuch v Bejrúte
Zdroj: SITA/AP Photo/Hussein Malla
17.09.2021 08:10

BEJRÚT - Libanonský sudca vyšetrujúci minuloročný mohutný výbuch v prístave v hlavnom meste Bejrút vydal vo štvrtok zatykač na bývalého ministra verejných prác Júsifa Fenianosa, ktorý sa nedostavil na výsluch, Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na oficiálnu libanonskú tlačovú agentúru.


Fenianos je jedným z mnohých bývalých vládnych predstaviteľov vrátane expremiéra, ktorí odmietli predstúpiť pred vyšetrujúceho sudcu Tárika Bítára.

Bítár v súvislosti s mohutným výbuchom v bejrútskom prístave obvinil Fenianosa a ďalších troch bývalých vysokých vládnych predstaviteľov z úmyselného zabitia a nedbanlivosti.

Výbuch usmrtil viac ako 200 ľudí

Pri výbuchu, ktorý vlani 4. augusta zničil prístav v Bejrúte a veľkú časť libanonského hlavného mesta, zahynulo viac ako 200 ľudí a viac než 6500 ich bolo zranených. V dôsledku tejto explózie sa bez strechy nad hlavou ocitlo okolo 300.000 ľudí. Explózia spôsobila materiálne škody v odhadovanej výške 10 až 15 miliárd dolárov.

Predpokladá sa, že v sklade explodovalo 2750 ton dusičnanu amónneho, ktorý bol v prístave uložený od roku 2013, keď ho zhabali tamojšie colné úrady. Tento nebezpečný tovar však zostal uložený v sklade, aj keď colníci opakovane žiadali súd, aby nariadil odvoz tohto materiálu.

Okolnosti výbuchu sú naďalej otázne

Ani vyše roka po katastrofe však nie sú jej okolnosti objasnené, poznamenáva AFP. V stredu viac ako 140 miestnych a medzinárodných organizácií, ako aj preživších výbuchu zopakovalo predchádzajúcu výzvu na začatie medzinárodného vyšetrovania pod záštitou OSN. Organizácie uviedli, že libanonskí vládni predstavitelia neprišli na výsluch, pričom úrady odmietli zrušiť imunitu vysokým politickým a bezpečnostným predstaviteľom, aby ich bolo možné stíhať.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/Los Angeles Times, Vox

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články