Sobota, 23. október 2021. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Francúzska exministerka je obvinená za ohrozenie životov v čase pandémie KORONAVÍRUSU

Agnes Buzynová
Agnes Buzynová
Zdroj: TASR/AP (AP Photo/Thibault Camus)
10.09.2021 21:19

PARÍŽ - Bývalá francúzska ministerka zdravotníctva Agnes Buzynová bola v piatok obvinená v súvislosti s tým, ako pristupovala k pandémii nového koronavírusu. Agentúra AFP spresnila, že vyšetrovatelia špeciálneho súdu v Paríži dospeli k záveru, že existujú dôvody na jej väzobné stíhanie.


Buzynová bola obvinená z "ohrozenia života inej fyzickej osoby", spresnil prokurátor Súdneho dvora republiky (CJR). Voči exministerke však nebolo vznesené obvinenie pre druhý možný trestný čin kvalifikovaný ako "zlyhanie pri potlačení katastrofy". CJR je vo Francúzsku jediný orgán oprávnený vyšetrovať činy spáchané ministrami počas výkonu funkcie.

Buzynová bola ministerkou zdravotníctva od mája roku 2017 do februára roku 2020. Demisiu podala len pár týždňov po tom, ako boli vo Francúzsku potvrdené prvé prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Na súd prišlo asi 14-tisíc sťažností

Vyšetrovanie v tejto kauze sa začalo v júli roku 2020. Prokurátor CJR informoval, že na súd prišlo asi 14.000 podaní - od radových občanov, lekárov, rôznych združení a dokonca aj väzňov. Ich sťažnosti sa týkali spôsobu, akým francúzska vláda - podľa nich neadekvátne - reagovala na epidemickú krízu.  

Mnohé zo sťažností poukazujú na neschopnosť vlády dodať v počiatočných fázach krízy ochranné prostriedky pre zdravotníkov a najviac ohrozené skupiny obyvateľstva. Podnety sa týkajú i údajného váhania s prijatím opatrení obmedzujúcich mobilitu obyvateľstva a ekonomické aktivity.

 Ako argument pre sťažovateľov slúžia aj Buzynovej známe vyjadrenia zo začiatku krízy: napríklad keď v januári minulého roku tvrdila, že "riziko šírenia koronavírusu medzi obyvateľstvom je veľmi malé". O mesiac neskôr, keď odchádzala z ministerstva, aby - neúspešne - kandidovala vo voľbách primátora Paríža, zasa tvrdila, že "cunami ešte len príde", čo bolo v zjavnom rozpore s jej predchádzajúcim vyhlásením.

 Buzynová neskôr pred parlamentným vyšetrovacím výborom povedala, že už vlani v januári upozornila prezidenta Emmanuela Macrona a vtedajšieho premiéra Edouarda Philippa na potenciálne "nebezpečenstvá" ochorenia COVID-19. Agentúra AFP poznamenala, že žalobcovia vyšetrujú Buzynovú na základe podozrenie z možného zlyhania v boji proti pandémii, ktorá má vo Francúzsku doposiaľ viac ako 115.000 obetí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články