Nedeľa, 17. október 2021. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Tohtoročné letné mesiace boli v Európe najteplejšími v histórii

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
07.09.2021 21:31

LONDÝN - Tohtoročné letné mesiace boli v Európe najteplejšími v doterajšej histórii meraní. Vyplýva to z utorňajšej správy Služby Európskej únie pre klimatickú zmenu Copernicus (C3S), z ktorej citovali agentúry DPA a Reuters.


Priemerná teplota za mesiace jún, júl a august bola takmer o jeden stupeň Celzia vyššia, ako je priemer za roky 1991 až 2020. Podľa správy C35 zaznamenali doteraz najteplejšie letné mesiace v Európe v rokoch 2010 a 2018. V oboch prípadoch však bola v porovnaní s tohtoročnými meraniami priemerná teplota nižšia o 0,1 stupňa Celzia.

Tohtoročné augustové teploty sa podľa správy blížili v celej Európe k priemeru z rokov 1991 až 2000. Na kontinente však bolo cítiť výrazné rozdiely. Zatiaľ čo v Stredomorí hlásili rekordné horúčavy, na severe Európy bolo o niečo chladnejšie než obvykle, píše AFP. Ako uvádza agentúra Reuters, záznamy služby C3S siahajú do 50. rokov minulého storočia, sú však krížovo porovnávané i s ďalšími databázami obsahujúcimi údaje od polovice 19. storočia.

C3S prináša každý mesiac správy o výsledkoch meraní teploty vzduchu, či údaje týkajúce sa morského ľadu a kolobehu vody. Využíva pritom dáta zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc po celom svete, pripomína DPA.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články