Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Daňové priznania Donalda Trumpa bude posudzovať Kongres: Exprezident hovorí o hone na čarodejnice

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Julio Cortez
31.07.2021 08:00

WASHINGTON - Americké ministerstvo spravodlivosti v piatok nariadilo Federálnej daňovej správe (IRS), aby daňové priznania bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa odovzdala výboru Snemovne reprezentantov pre finančnú legislatívu. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra Reuters.


Šéf tohto výboru Richard Neal v júli 2019 podal federálnu žalobu proti ministerstvu financií USA a IRS. Prostredníctvom žaloby sa domáhal Trumpových daňových priznaní za obdobie predchádzajúcich šiestich rokov a súvisiacej dokumentácie.

Ministerstvo spravodlivosti vtedy s vydaním Trumpových daňových priznaní nesúhlasilo. Tvrdilo, že Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu, v ktorej mali v tom čase prevahu demokrati, daňové priznania žiada pre stranícke politické víťazstvá.

Ministerstvo však v piatok uviedlo, že výbor v súvislosti so žiadosťou uviedol dostatočné dôvody. Výbor podľa svojich vyjadrení priznania potrebuje v rámci vyšetrovania, ktorého cieľom je zistiť, či exprezident dodržiaval daňové zákony. Najvyšší súd USA vo februári rozhodol, že Trump musí odovzdať svoje daňové priznania a ďalšie finančné záznamy prokuratúre v štáte New York.

Exprezident akékoľvek pochybenia odmieta a vyšetrovanie svojich daňových záležitostí označil za "hon na čarodejnice".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články