Nedeľa, 20. jún 2021. Meniny má Valéria, zajtra Alojz.

Protesty proti prezidentovi v Kolumbii neutíchajú: Vláda vyzýva protestantov na dialóg

Kolumbijský prezident Iván Duque
Kolumbijský prezident Iván Duque
Zdroj: TASR/AP Photo/Fernando Vergara
07.05.2021 07:44

BOGOTA - Kolumbijská vláda vyzvala vodcov prebiehajúcich protestov na dialóg. Ide o prejav jej snahy o upokojenie situácie v krajine po viac ako týždni demonštrácií proti prezidentovi Ivánovi Duquem, pri ktorých prišlo o život najmenej 24 ľudí a ďalšie stovky ich utrpeli zranenia.


Ako pripomenula agentúra AFP, hnev nad politikou kolumbijského vedenia v oblasti zdravotníctva, školstva a rodovej rovnosti vyjadrili v uliciach miest krajiny tisíce Kolumbijčanov vrátane pôvodných obyvateľov krajiny. Kritizovali a odsúdili tiež bezpečnostné zložky za neprimeraný zásah proti demonštrantom. Prezidentský poradca Miguel Ceballos pre rozhlasovú stanicu Blu Radio uviedol, že "musíme počúvať všetky sektory v krajine, ale aj táto krajina musí počúvať vládu". Ceballos informoval, že vláda sa na budúci pondelok stretne s vodcami protestov vrátane Národného štrajkového výboru.

Národný štrajkový výbor zastupuje rôzne skupiny obyvateľstva vrátane domorodých obyvateľov, odborov, ochrancov životného prostredia či študentov.Ceballos neskôr na sociálnej sieti Twitter napísal, že na pondelkovom stretnutí sa zúčastní Duque a viceprezidentka Lucía Ramírezová. Lídri protestov zdôrazňujú, že sú pripravení rokovať priamo s Duquem, nie však so sprostredkovateľmi. Duque od roku 2019 už viackrát čelil občasným masovým protestom proti svojej vláde. Posledné sociálne nepokoje vypukli 28. apríla - spočiatku sa týkali daňovej reformy, ktorá bola medzičasom stiahnutá. Aj keď demonštrácie mali väčšinou pokojný priebeh, na viacerých miestach došlo k násilným stretom s políciou.

Vláda viní z rozpútania násilia ozbrojené skupiny vrátane ľavicových povstalcov a obchodníkov s drogami. Organizácia Spojených národov, Európska únia, USA a mimovládne organizácie však obvinili kolumbijské bezpečnostné sily z použitia neprimeranej sily. Kolumbijský minister vnútra Daniel Palacios vo štvrtok pred novinármi vo Washingtone uviedol, že rôzne vládne úrady sa snažia vyšetriť, kto nesie zodpovednosť za násilie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články