Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Biden ako prvú navštívi Britániu, kde sa zúčastní na summite G7

Joe Biden
Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky
23.04.2021 18:25

WASHINGTON - Prvá zahraničná cesta Joea Bidena bude smerovať do Británie, kde sa nový americký prezident v júni zúčastní na summite krajín G7. Hneď po ňom sa Biden zúčastní na schôdzke lídrov EÚ a na summite NATO v Bruseli. Informovali o tom agentúry AFP a AP.


Podľa Bieleho domu Bidenove prvé zahraničné cesty "zdôraznia jeho odhodlanie obnoviť spojenectvá, revitalizáciu transatlantických vzťahov a úzku spoluprácu s americkými spojencami a multilaterálnymi partnermi pri riešení globálnych výziev a lepšej ochrane záujmov USA".

Každoročný summit premiérov a prezidentov krajín zoskupenia G7 sa bude tento rok konať 11. až 13. júna v grófstve Cornwall na juhozápade Anglicka. Minuloročné stretnutie, ktoré sa malo uskutočniť v Spojených štátoch, bolo pre pandémiu koronavírusu zrušené.  

Biden tiež minulý týždeň v spoločnom telefonáte navrhol ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby sa v blízkej budúcnosti stretli na území nejakej tretej krajiny. Podľa Bidena by sa takýto summit mohol uskutočniť počas leta niekde v Európe. Ruský prezident zatiaľ neuviedol, či toto pozvanie prijme.

Ako pripomína agentúra AP, väčšina z posledných Bidenových predchodcov v prezidentskom úrade podnikala svoje prvé zahraničné cesty do krajín susediacich s USA. Bývalý prezident Donald Trump však túto tradíciu porušil a cieľom jeho prvej zahraničnej cesty sa stala Saudská Arábia.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články