Nedeľa, 20. jún 2021. Meniny má Valéria, zajtra Alojz.

KORONAVÍRUS Putin oznámil obdobie pracovného voľna na začiatku mája

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin
23.04.2021 14:30

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin podporil v piatok návrh na zavedenie desaťdňového pracovného voľna na začiatku mája s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu. Správu priniesla agentúra AFP.


"Ak si myslíte, že je to nevyhnutné, urobme to. Dnes podpíšem príslušný dekrét," uviedol Putin v televíznom prejave v reakcii na návrh riaditeľky Federálnej služby pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok (Rospotrebnadzor) Anny Popovovej. Tá uviedla, že pracovné voľno v dňoch 1.-11. mája je súčasťou snahy obmedziť využívanie verejnej dopravy, kde existuje riziko nákazy koronavírusom.

Mnoho Rusov odchádza každý rok začiatkom mája na dovolenku. Prvý máj, keď si Rusi pripomínajú Sviatok práce, a 9. máj, keď krajina oslavuje víťazstvo v druhej svetovej vojne, sú štátnymi sviatkami. Pred oznámením o výnimočnom "koronavírusovom voľne" boli 4.-7. mája bežné pracovné dni. Väčšinu protipandemických obmedzení úrady po celej krajine už zrušili a život v hlavnom meste Moskva, epicentre nákazy v Rusku, sa vrátil takmer do normálu.

Rusko patrí medzi krajiny najviac postihnuté pandémiou. Z údajov ruského štatistického úradu Rosstat, zverejnených v piatok, vyplýva, že v Ruskej federácii potvrdili už viac ako 224.000 úmrtí spojených s koronavárusom - čo je výrazne viac oproti údajom (107.501), ktoré v piatok oznámili zdravotnícke úrady.

Stránky Kremľa padli

Webové stránky kancelárie ruského prezidenta, Ruských železníc a tlačovej agentúry TASS prestali v piatok fungovať. Došlo k tomu krátko po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil od 1. do 10. mája obdobie pracovného pokoja s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu.

Informoval o tom spravodajský portál Meduza.io, ktorý súčasne dodal, že fungovať v piatok prestala aj webová stránka ministerstva spravodlivosti, ktoré predtým oznámilo zaradenie projektu Meduza ako právnickej osoby do zoznamu tzv. zahraničných agentov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články