Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

KORONAVÍRUS v Poľsku: Väčšina vojvodstiev zmierni epidemiologické opatrenia

Koronavírus v Poľsku
Koronavírus v Poľsku
Zdroj: TASR/AP Photo/Czarek Sokolowski
21.04.2021 19:14

VARŠAVA - Poľsko uvoľní od pondelka epidemiologické obmedzenia v 11 zo 16 vojvodstiev a na budúci týždeň predstaví harmonogram ďalšieho uvoľňovania opatrení. Oznámil to v stredu poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski, ktorého cituje agentúra DPA.


Denný počet novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 v krajine síce klesá, epidemiologická situácia sa však v jednotlivých vojvodstvách dosť líši, povedal Niedzielski na tlačovej konferencii.

V jedenástich vojvodstvách s lepšou epidemiologickou situáciou sa od pondelka vrátia do škôl niektorí žiaci vo veku sedem až deväť rokov. Taktiež sa môžu od pondelka otvoriť aj kaderníctva a kozmetické salóny.

V horšie zasiahnutých vojvodstvách - Sliezskom, Dolnosliezskom, Veľkopoľskom, Opolskom a Lodžskom - sa doterajšie pravidlá nemenia. To znamená prísnejšie limity na počet ľudí v kostoloch, zatvorené obchodné centrá a plošné dištančné vyučovanie. V celom Poľsku budú aj naďalej zatvorené hotely a reštaurácie môžu podávať len zabalené jedlo zo sebou.

Budúcu stredu chce poľská vláda oznámiť harmonogram pre otváranie častí ekonomiky vrátane hotelov a reštaurácií. Vláda zároveň zváži aj možné zrušenie povinného nosenia rúšok na otvorených verejných priestranstvách, povedal Niedzielski.

Sedemdňová incidencia, teda počet nových prípadov na 100.000 obyvateľov, klesla oproti minulému týždňu o 20 percent. Úmrtnosť je však naďalej vysoká, úrady v stredu zaznamenali 740 úmrtí súvisiacich s covidom. Dokopy v Poľsku v súvislosti s týmto pľúcnym ochorením zahynulo 63.473 osôb.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články